Fabio Quartararo a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP, al cincilea său succes în acest an

Sporturi cu motor

Pilotul francez Fabio Quartararo (Yamaha) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Marii Britanii, a XII-a etapă a Campionatului Mondial de MotoGP, aceasta fiind a cincea victorie a lui în sezonul 2021, a opta în carieră.

El a fost urmat de spaniolul Alex Rins (Suzuki) şi de un al spaniol, Aleix Espargaro (Aprilia). Ultimul a adus primul podium pentru echipa lui, după o luptă aprigă cu australianul Jack Miller (Ducati), clasat al patrulea.

În clasamentul general, Quartararo s-a desprins în frunte după acest succes. El a acumulat 206 puncte, 65 de puncte în plus faţă de ocupantul locului secund, spaniolul Juan Mir (Suzuki), care are 141 puncte. Pe locul al treilea se află francezul Juan Zarco (Ducati), cu 137 de puncte.

A XIII-a etapă, Marele Premiu al Aragonului, va avea loc la 12 septembrie, în Spania, pe circuitul de la Alcaniz.

Afla mai multe despre: quartararo