FABULOS! Halep e în finală la Doha, după o revenire incredibilă în setul decisiv cu Elina Svitolina

Simona Halep, locul 3 WTA şi favorită principală, a trecut în semifinalele turneului de categorie Premier de la Doha de Elina Svitolina, locul 7 WTA, într-un meci de trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-4.

În setul decisiv, Halep a revenit incredibil, după ce Svitolina a condus cu 3-0, apoi cu 4-1. Fostul lider mondial a câştigat cinci game-uri la rând şi s-a impus cu 6-4. În finală, Simona Halep o va întâlni Elise Mertens, locul 21 WTA, care a trecut în semifinale de Angelique Kerber, 6-4, 2-6, 6-1.

Calificarea în finală  este recompensată la Doha cu un premiu de 84.850 de dolari şi cu 305 de puncte WTA. Trofeul este recompensat cu 158.895 de doalri şi cu 470 de dolari.

Simona Halep, câştigătoare la Doha în 2014, a jucat anul trecut în semifinale la Qatar Open, când competiţia era de categorie Premier 5.

Finalele Simonei Halep:

Titluri WTA de simplu: 18 - Montreal (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Shenzhen (WTA), toate trei în 2018, Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013;

Finale WTA de simplu: 15 - Cincinnati (Premier 5), Roma (Premier 5), Australian Open (Grand Slam) - în 2018, Beijing (Premier Mandatory), Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5) - în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5) - în 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory) - toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.

HALEP - SVITOLINA 6-3, 3-6, 6-4

Game-ul 9: Un nou break reuşit de Simona Halep. Fostul lider mondial câştigă patru game-uri la rând şi serveşte acum pentru a închide meciul

Game-ul 8: Revenire incredibilă a Simonei Halep. Românca serveşte excelent şi egalează în setul decisiv, 4-4

Game-ul 7: Break reuşit de Simona Halep. Fostul lider mondial va servi acum pentru a egala situaţia în setul decisiv

Game-ul 6: După trei mingi de break salvate, Halep îşi câştigă game-ul de pe propriul serviciu şi revine la două lungimi în spatele Svitolinei

Game-ul 5: Svitolina joacă fără greşeală şi face 4-1

Game-ul 4: Halep ia primul game în setul decisiv, însă acum Svitolina va servi pentru 4-1

Game-ul 3: Evoluţie excelentă a Svitolinei în setul decisiv. Start fulminant al sportivei din Ucraina, care conduce deja cu 3-0

Game-ul 2: Break reuşit de Svitolina, care pare de neoprit în setul decisiv

Game-ul 1: Început ezitant pentru Svitolina, care, până la urmă, se impune pe propriul serviciu

A început cel de-al treilea set

Game-ul 9: Svitolina se impune pe serviciul Simonei şi trimite meciul în decisiv

Game-ul 8: Ce game de luptă! Din păcate, Svitolina reuşeşte să câştige. 5-3.

Game-ul 7: Simona serveşte bine şi rezolvă game-ul de serviciu.

Game-ul 6: Svitolina conduce cu 4-2.

Game-ul 5: Halep îşi face serviciul şi reduce diferenţa.

Game-ul 4: Perioadă foarte bună pentru Svitolina. Trei game-uri la rând.

Game-ul 3: Svitolina face break. 2-1.

Game-ul 2: Game la 0 pentru Svitolina. 1-1.

Game-ul 1: Început cu dreptul pentru Simona. Îşi face serviciul şi are 1-0 în setul doi.

A început setul secund.

Game-ul 9: Svitolina face dublă greşeală, iar Halep câştigă game-ul şi setul.

Game-ul 8: Game perfect pentru Simona Halep. 5-3.

Game-ul 7: Game rapid câştigat de Svitolina. Presiunea se mută din nou pe Simona. 4-3.

Game-ul 6: Chiar dacă Svitolina s-a mişcat destul de bine, Halep face 4-2.

Game-ul 5: Îşi face şi Svitolina serviciul, dar Simona are avantaj.

Game-ul 4: Început foarte bun pentru Simona Halep. Se face 3-1 în primul set.

Game-ul 3: BREAK HALEP! Simona face 2-1.

Game-ul 2: Simona Halep evită o minge de break şi îşi face serviciul. 1-1.

Game-ul 1: Început excelent pentru Svitolina. Sportiva din Ucraina şi-a făcut lejer serviciul. 0-1

A început meciul.

Meciul Halep - Elina Svitolina (Ucraina), locul 7 WTA şi cap de serie numărul 4, va fi primul al zilei de vineri pe terenul central.

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (6) pe germana Julia Goerges, locul 16 WTA, calificându-se în semifinalele turneului de categorie Premier de la Doha. Halep a revenit în setul secund de la 3-5, iar în tie-break-ul acestuia de la 2-5,apoi de la 4-6, când a salvat două mingi de set.

Svitolina conduce în întâlnirile directe cu 4-2, câştigând ultimele trei partide.

Afla mai multe despre: simona halepteniswta