Fără 5000 de suporteri, dar cu presiune mai mare pe adversar. Ce avantaj are CSM Bucureşti înaintea duelului cu Metz, chiar dacă a fost dată afară de la Polivalentă

Handbal

CSM Bucureşti joacă vineri în turul sferturilor Ligii Campionilor, cu Metz, într-un meci transmis de Telekom Sport de la ora 19:00. Iniţial, partida trebuia să se joace la Polivalentă, dar a fost mutată forţat la Sala Dinamo. CSM a găsit avantajele acestei situaţii.

CSM Bucureşti joacă vineri, în sferturile Ligii Campionilor, pentru a patra oară la rând şi din tot atâtea participări în Liga Campionilor. Partida cu Metz era programată iniţial la Sala Polivalentă, însă Campionatul European de Lupte, care începe pe 8 aprilie şi o competiţie de grappling, care o precedă, au făcut ca CSM să trebuiască să plece de la Polivalentă şi să aleagă Sala Dinamo. Singurul avantaj ar fi că tribunele sunt situate fix lângă teren, iar presiunea va fi mare asupra echipei franceze.

"Biletele au fost vândute de foarte mult timp, ţinând cont că în primă fază am luat în calcul Sala Polivalentă. A trebuit să relocăm şi am rezolvat inclusiv acest lucru, pentru că toţi cei care şi-au achiziţionat bilete au reuşit să primească alte bilete, în Sala Dinamo", a declarat preşedintele secţiei de handbal de la CSM, Andrei Luca.

"Părerea de rău pentru restul de spectatori rămâne. Ne-am fi sorit să jucăm cu 5000 de oameni, dar din acest punct de vedere, al faptului că există o preisune mai mare, că publicul e mai aproape de teren, sigur, ne avantajează."

De trei ori a mai jucat CSM în sferturile Ligii Campionilor şi de trei ora s-a calificat în Final Four. Anul trecut, chiar Metz s-a aflat în drumul bucureştencelor spre Budapesta. A fost o victorie la 13 goluri pentru CSM, la Bucureşti şi o înfrângere la şapte goluri, în Franţa

(R: Cu ce aţi compara o calificare în dubla cu Metz?) "Cu un sezon reuşit", a mai spus Andrei Luca.

Afla mai multe despre: csmmetz. liga campionilortelekom sport