Fără victorie după primele două meciuri la Viitorul, Mircea Rednic cere timp: ”E nevoie de răbdare”

Farul Constanța

Viitorul a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), de FC Botoşani, în etapa a XIV-a a Ligii I.

Ongenda (FC Botoşani) a fost eliminat după ce a primit două cartonaşe galbene în trei minute, ultimul pentru că a lovit mingea ostentativ, după fluierul arbitrului.

Pentru Viitorul a marcat Kevin Luckassen, în timp ce oaspeţii au punctat de două ori prin Keyta.

Pentru antrenorul Mircea Rednic, acest meci a fost al doilea pe banca tehnică a constănţenilor. După primele 180 de minute ca antrenor al Viitorului, Rednic nu a câştigat încă: ”Am avut trei bare şi am reuşit un gol din jumătate de ocazie. Ăsta e fotbalul. Sigur, e o situaţie un pic mai delicată, pentru că rezultate nu sunt. Aşa, ca moral şi ca joc, nu pot să spun că nu sunt mulţumit de echipă. Trebuie un pic de răbdare” a mărturisit tehnicianual la finalul partidei.

În urma acestui rezultat, FC Botoşani a urcat provizoriu de pe locul 10 pe locul 7, cu 17 puncte, la egalitate cu FC Viitorul, de pe locul 6, şi cu UTA, de pe locul 8.

Lider este CS Universitatea Craiova, cu 31 de puncte, echipă urmată de FCSB, cu 30 de puncte, şi de CFR Cluj, cu 27 de puncte.

Afla mai multe despre: mircea rednic