FC Argeş - FCSB 0-0. Remiză ALBĂ pe un teren îngheţat. Piteştenii smulg un egal nesperat VIDEO

FC Argeş a remizat, 0-0 cu FCSB, în ultimul meci al zilei din Liga 1.

FCSB riscă să piardă primul loc în Liga I, după ce a plecat cu un singur punct de la Piteşti. Pe un gazon aproape imposibil, Man a ratat deschiderea scorului după mai puţin de zece minute. Replica argeşenilor a venit imediat, însă Vlad a reacţionat bine la şutul lui Dumitru.

Până la pauză, goalkeeperul de la FCSB şi-a mai salvat o dată echipa la ocazia lui Mediop. În partea a doua, roş-albaştrii au preluat controlul total al jocului, dar a ratat ocazie după ocazie.

Coman a irosit cea mai bună şansă după o oră de joc, dar bara i-a salvat încă o dată pe piteşteni. S-a terminat 0-0 pe un teren greu, care nu a împiedicat totuşi cele două formaţii să ofere un meci bun.

LIVE VIDEO | FC ARGEŞ - FCSB 0-0

Comentăm împreună meciul şi pe canalul nostru de YouTube

• FC Arges: Greab - Tofan, Maric, Deslandes, Musat - Meza Colli, Serban - Draghici, Palic, Dumitru - Ndiaye
  • Rezerve: Micle, Turda, Serbanica, Honciu, Nastasie, Barbu, Maes, Malele, Grecu
  • FCSB: Vlad - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Sut, Olaru, Tanase - Man, Coman, Oct. Popescu
  • Rezerve: Straton, Cretu, Simion, Soiledis, Vina, Buziuc, Perianu, Oaida, Fulga

Min 78. Argeşul scapă dintr-o situaţie delicată. Greab intervine la şutul din lovitură liberă expediat de Dennis Man

Min 77. Fault la marginea careului după o intrare asupra lui Olaru.

Min 62. Barăăăă!! Lovitură liberă pentru FCSB! Coman bătătoreşte terenul, iar Greab are emoţii. Execuţia este superbă! Portarul gazdelor plonjează, iar balonul loveşte din nou bara.

• Repriza secundă a început la fel de bine ca prima. Terenul rămâne dificil, dar cele două echipe oferă un spectacol agreabil. FCSB pare să forţeze victoria, dar atenţie la contrele piteştenilor

Min 55. Schimbare la FC Argeş: iese Mediop şi intră Malele

Min 54. Ce şansă pentru Olaru!! Mijlocaşul roş-albaştrilor preia superb, pătrunde în careu, dar este blocat în ultima clipă de Muşat, care l-a urmărit foarte bine. A fost o ocazie bună pentru oaspeţi din situaţie clară de gol. Piteştenii s-au apărat excelent.

Min 50. Coooman! Acţiune frumoasă la marginea careului de 16 m, dribling scurt şi şut bun, dar pe lângă poartă.

Min 47. Şut al lui Octavian Popescu! Execuţia plasată a talentatului jucător de la FCSB este prinsă de Greab

Min 46. Schimbări la FCSB: Perianu intră în locul lui Şut, Oaidă în locul lui Tănase, iar Creţu îl schimbă pe Ovidiu Popescu

Pauză: ”Replică bună a formaţiei piteştene” spune Emil Grădinescu. Şi are dreptate. FCSB a controlat în mare parte prima repriză, dar replica gazdelor a fost una bună. Pregăteşte-te pentru repriza secundă

• Partidă frumoasă la Piteşti, în ciuda terenului greu. Se joacă deschis, avem ocazii la ambele porţi

Min 28. Ocazie FCSB! Man trage, portarul gazdelor respinge, iar Olaru nu poate relua din faţa lui Deslandes. Şansă bună pentru FCSB de a deschide scorul

Min 27. Lovitură liberă executată de Coman, portarul gazdelor reuşeşte să prindă

Min 18. Ce intervenţie, Vlad!! ”Reflex de pisică” spune Emil Grădinescu în comentariul meciului. Într-adevăr, portarul roş-albaştrilor a scos reluarea cu capul a lui Ndiaye printr-un reflex excelent

Min 14. Cristi Dumitru, ce ocazie! Jucătorul împrumutat de FCSB trece de Ovidiu Popescu, pătrunde şi trage, dar Vlad reuşeşte să respingă. Palici este şi el aproape de gol la aceeaşi fază

Min 9. Bară FCSB! Dennis Man combină superb la marginea careului, trage din cădere, dar bara îi salvează pe piteşteni

Min 3. FCSB a beneficiat de trei cornere în primele minute ale meciului

Min 1. A început totuşi meciul de la Piteşti. Terenul este acoperit de zăpadă

Update 19:15 - Jucătorii au ieşit la încălzire. Dacă partida nu poate începe la ora stabilită se va amâna cu o jumătate de oră şi ulterior cu încă o jumătate de oră. Dacă nu se poate juca nici la 20:45, partida va fi reprogramată pentru mâine

Update 18:20 - Din informaţiile Telekom Sport, partida de la Piteşti este posibil să nu se dispute. Ninge abundent, iar instalaţia de încălzire nu face faţă zăpezii care acoperă deja gazonul. Organizatorii fac eforturi deosebite pentru ca partida FC Argeş - FCSB să se poată disputa la ora la care era planificată

FCSB are moral bun şi echipa a început cu dreptul anul 2021. Formaţia a legat două victorii, 3-0 cu Astra Giurgiu şi 2-1 cu FC Voluntari şi a obţinut un punct din confruntarea cu Viitorul, 2-2.
Aceleaşi rezultate le-a bifat şi FC Argeş. O victorie importantă cu FC Botoşani, 1-0 şi una cu UTA Arad, 2-1. Iar cu Mediaş a remizat, scor 1-1.
În confruntarea directă din tur, liderul din Liga 1 s-a impus categoric, scor 3-0.

Echipe probabile:

FC Argeş: 12. Greab - 2. Tofan, 26. Marici, 32. Deslandes, 30. Muşat - 4. Meza Colli, 8. I. Şerban II - 11. Drăghici, 20. Maes, 7. Cr. Dumitru - 18. Mediop
Rezerve: 33. Micle, 3. Şerbănică, 9. A. Popa, 10. Năstăsie, 14. Leca, 21. Palici, 23. C. Barbu, 28. Malele , 89. Honciu
Absenţi: Panait
Antrenor: Mihai Ianovschi

FCSB: 99. A. Vlad - 2. V. Creţu, 17. I. Cristea, 16. A. Miron, 33. Radunovic - 27. Olaru, 5. G. Simion, 10. Fl. Tănase - 98. Man, 37. Oct. Popescu, 7. Fl. Coman
Rezerve: 1. Straton, 6. Nedelcu , 11. Moruţan, 18. Soiledis, 20. Vînă, 21. Buziuc, 23. Ov. Popescu, 25. Perianu, 26. Oaidă
Absenţi: L. Filip, (accidentat), Panţîru (indisponibil)
Antrenor: Toni Petrea