FC Botoşani 0-2 Concordia Chiajna. Dorinel debutează cu o victorie la Chiajna. Fanii i-au cerut demisia lui Enache

FC Botoșani

Dorinel Munteanu începe cum nu se poate mai bine pe banca lui Chiajna. Concordia a învins, în direct la Telekom Sport 1, cu 2-0 pe FC Botoşani.

FC Botoşani 0-2 Concordia Chiajna
Marc 32', Guessan 45'

Dorinel Munteanu revine cu o victorie în Liga 1 şi totodată Chiajna întrerupe o serie de trei înfrângeri, toate cu 3-0.
Primul gol înscris de Chiajna este specialitatea casei la Botoşani, care nu sunt la primul gol primit dintr-un moment static. La faza reuşitei lui Marc apărarea gazdelor a dormit, lucru care s-a întâmplat şi în ultimul minut al primei reprize, atunci când a înscris Guessan, tot dintr-o lovitură de cap.
În a doua repriză, Concordia a adoptat un joc mai pasiv, Botoşanii fiind cei care au controlat meciul, fără însă să aibă vreo mare ocazie la poarta lui Greab, într-un meci care s-a încheiat cu fanii lui Botoşani cerându-i demisia lui Enache.
În urma meciului, cele două echipe fac schimb de locuri în playout. Chiajna urcă pe 11, cu 10 puncte şi o egalează pe Dinamo, iar Botoşani cade pe 12, cu opt puncte. Săptămâna viitoare, ambele echipe joacă în Cupa României. Botoşani joacă marţi la Voluntari şi Chiajna cu Viitorul miercuri.

FC Botoşani: Brînză – Karaboue, Burcă, Piţian, Dumitraş – Rodriguez, Enriko Papa –Golofca, Ongenda, Fabbrini – M. Roman
Rezerve: Pap, Miron, Târşă, E. Florescu, Al. Corban, Brekalo, Chindriş

Concordia: Greab – G. Matei, Leca, Marc, Fota – Prepeliţă, Gorobsov – Grădinaru, Nivaldo, R. Deaconu – Guessan
Rezerve: Albu, Bucşa, Ivanovici, M. Cristescu, Bărboianu, Batin, Al. Costache

Final de meci.

Min. 90: Partida va fi prelungită cu cel puţin patru minute.

Min. 88: Ultima schimbare a partidei. Iese Ronaldo Deaconu, intră Marian Cristescu.

Min. 78: Ultima schimbare la Botoşani. Iese Ongenda, intră Brekalo.

Min. 72: Încă o lovitură liberă pentru gazde. Balonul şutat de Ongenda trece cu puţin peste poarta lui Greab.

Min. 71: A doua schimbare şi la Chiajna. Intră Guessan, autorul golului doi, şi intră Paul Batin.

Min. 68Ocazie importantă FC Botoşani! Dumitraş loveşte bara transversală a porţii lui Greab dintr-o lovitură liberă.

Min. 56: Prima schimbare la Chiajna. Iese Nivaldo, intră Ivanovici. Botoşani face a doua schimbare. În locul lui Enriko Papa a intrat Eduard Florescu.

Min. 46: A început repriza a doua. La Botoşani a ieşit Piţian şi a intrat Miron.

Min. 45: GOOOL Chiajna! Guessan înscrie dintr-o altă lovitură de cap şi majorează avantajul ilfovenilor. Costel Enache protestează şi este trimis în tribună de arbitrul meciului.

Min. 32: GOOOL Chiajna! Concordia deschide scorul în urma unei faze fixe. Căpitanul Andrei Marc înscrie cu o lovitură de cap. Pentru Botoşani este al 6-lea gol primit din fază fixă în acest sezon.

Min. 19: Lovitură liberă pentru FC Botoşani! Ongenda păcăleşte zidul, dar şutul nu este periculos pentru poarta ilfovenilor.

Min. 12: O nouă acţiune frumoasă din partea jucătorilor de la Botoşani, încheiat cu şutul lui Fabbrini peste poartă.

Min. 3: Ocazie importantă FC Botoşani! Fabbrini i-a pasat lui Golofca, care a păcălit un apărător de la Chiajna, dar şutul său a fost respins în corner de Greab.

Trei înfrângeri în ultimele 5 partide are Concordia înainte de duelul cu FC Botoşani. Dorinel Munteanu debutează pe banca tehnică a ilfovenilor într-o deplasare deloc confortabilă, contra echipei lui Costel Enache, echipă neînvinsă pe teren propriu.

Moldovenii au primit un singur gol în meciurile disputate pe teren propriu, în timp ce Concordia a marcat de 3 ori în patru meciuri jucate afara. Au pierdut trei din cele patru meciuri, ultimul tot în Moldova, la Iaşi scor 0-3.

Afla mai multe despre: liga 1fc botoşaniconcordia chiajnadorinel munteanu