FC Botoşani, prejudiciată de un penalty în prelungirile jocului cu FC Argeş! Constantin Zotta a dat verdictul EXCLUSIV

FC Argeş s-a calificat în play-off-ul Ligii 1, după ce a câştigat meciul cu FC Botoşani, scor 2-1, reuşind să revină de la 0-1.

Echipa lui Prepeliţă a reuşit să întoarcă scorul, după ce a fost condusă cu 1-0. Totuşi, soarta meciului ar fi putut să fie alta. În minutul 90+4, la una dintre ultimele faze ale meciului, jucătorul lui FC Botoşani, Mihai Roman, a căzut în careu, după un duel cu Iasmin Latovlevici.

Moldovenii au sărit ca arşi şi au cerut penalty. Cu toate acestea, centralul partidei Radu Petrescu, a decis să nu acorde nimic, faza a continuat, iar la câteva secunde distanţă, a fost fluierat finalul meciului, iar FC Botoşani a fost lăsată în afara play-off-ului.

Expertul TelekomSport, Constantin Zotta, a analizat faza şi a mărturisit: "E o fază foarte grea. Nu ştiu dacă la viteza jocului şi ca arbitru acolo aş fi văzut ce văd aici, din studio. Piciorul drept al lui Latovlevici îl împiedică pe Roman. E vorba despre genunchiul lui Latovlevici pe cel al lui Roman. 11 metri! E barieră. Ce-i determină căderea?"

De asemenea, Cornel Dinu a răbufnit: "11 metri, e clar!".

Echipele CFR Cluj, FCSB, CS U Craiova, Farul, FC Voluntari şi FC Argeş sunt calificate în play-off.