FC Botoşani - UTA 2-1. Început perfect de sezon pentru moldoveni! Prima înfrângere pentru arădeni în actuala stagiune

FC Botoşani a învins cu 2-1 formaţia UTA. Golurile au fost marcate în repriza secundă de Petkovski şi Ongenda, din lovitură de la 11 m, pentru formaţia gazdă, respectiv Ioan Hora, pentru UTA.

Formaţia lui Marius Croitoru este lider în Liga 1, cel puţin până la ora jocului dintre CS Mioveni şi CFR Cluj. FC Botoşani are trei victorii în primele patru runde ale noului sezon.

UTA este a şaptea în clasament, cu cinci puncte. Este prima înfrângere pentru arădeni în actuala stagiune

LIVE VIDEO FC Botoşani - UTA 2-1 (Petkovski 60, Ongenda 72 / Hora 90+2)

Min 71. Lovitură de la 11 m pentru gazde. Mihai Roman este faultat în careu

Min 60. GOL FC BOTOŞANI! Petkovski deschide scorul pentru formaţia gazdă cu o lovitură foarte frumoasă de cap

Min 48. Ocazie FC Botoşani! Racoviţan putea deschide scorul

Min 46. Start în repriza secundă

Pauză la Botoşani

Min 34. Din nou Fili! Portarul Iacob are o intervenţie bună şi trimite în corner

Min 26. Ocazie pentru formaţia oaspete

Min 22. Şansă de gol pentru formaţia gazdă: Santos, aproape de reuşită

Min 19. Ocazie mare FC Botoşani! Sila scapă singur spre poartă, dar trimite alături

Min 17. A ieşit Kage de la FC Botoşani şi a intrat Santos

Min 3. Şut expediat de Fili, pe lângă poarta lui Iacob

Min 1. A început partida

Două echipe cu un start foarte bun în noul sezon al Ligii I se întâlnesc astăzi, de la ora 18:30. FC Botoşani primeşte vizita celor de la UTA, într-un meci din etapa a patra a noului sezon. Aceasta va fi cea de-a treia întâlnire directă dintre cele două. În sezonul trecut, arădenii au reuşit să se impună în deplasarea de la Botoşani, scor 3-2, apoi, cele două au înregistrat o remiză albă, în iarna acestui an.

FC Botoşani a smuls un 0-0 în primul meci al sezonului în faţa vicecampioanei României. Echipa lui Croitoru a rezistat în duelul cu FCSB, apoi a obţinut două victorii în două deplasări extrem de dificile. A fost un succes la limită, scor 1-0, la FC Voluntari, apoi, la finalul săptămânii trecute, FC Botoşani a produs marea surpriză şi a bătut-o pe Universitatea Craiova a lui Laurenţiu Reghecampf chiar la ea acasă, scor 2-1.

FC Botoşani - UTA LIVE VIDEO, astăzi, de la ora 18:30, în direct la Telekom Sport 1

De partea cealaltă, UTA a fost şi ea foarte aproape de a avea un parcurs identic cu cel al moldovenilor. După o remiză albă obţinută în prima etapă cu Farul Costanţa, arădenii s-au impus cu 1-0 în deplasarea de la FC Argeş, apoi au fost la doar câteva minute de o victorie importantă în meciul cu FCSB. Cu un joc foarte bun, UTA a condus-o pe vicecampioana României până în minutul 90, când Ianis Stoica a egalat, după o greşeală mare a portarului arădenilor, Iacob.

Mediile de vârstă ale celor două loturi:

• FC Botoşani - 25 ani şi 7 luni
  • UTA Arad - 25 ani şi 3 luni

În cazul în care va fi utilizat, Liviu Antal va bifa meciul 200 în Liga I. Acesta a fost campion cu Oţelul Galaţi în 2010/11 (28 de jocuri / 11 goluri), iar în 2013/14 a câştigat titlul de golgheter (15 goluri marcate pentru FC Vaslui).

Afla mai multe despre: botosani