FC Botosani - Viitorul 1-2. Trupa lui Hagi câştigă trei puncte meritate

La capătul unui meci mai puţin ofertant decât era aşteptat, Viitorul a reuşit să câştige partida de la Botoşani, scor 2-1. Mihai Voduţ şi Ianis Hagi au marcat golurile victoriei pentru formaţia lui Gică Hagi, Trujic a înscris pentru gazde.

Mihai Voduţ a schimbat meciul de la Botoşani. Atacantul deţinut în copropietate de FC Voluntari şi Viitorul a marcat primul gol al meciului, apoi a provocat penalty-ul din care echipa lui Hagi s-a distanţat la 2-0.

Prima repriză de la Botoşani a fost una modestă. Oaspeţii au fost aproape de gol abia spre final, atunci când bara şi portarul Pap au salvat echipa pregătită de Costel Enache. Moldovenii s-au apropiat rar de poarta lui Cojocaru, doar Fabbrini având oportunitatea de a deschide scorul în minutul 19.

Ianis Hagi a încercat cel mai des poarta dintre cei 22 de fotbalişti aflaţi pe teren, dar realizările fiului lui Gică Hagi au lăsat de dorit. În minutul 66, oaspeţii au deschis însă scorul prin Mihai Voduţ a cărui reluare cu capul s-a oprit în plasa porţii lui Pap. Acelaşi Voduţ avea să obţină penalty-ul prin care Ianis Hagi şi-a trecut în sfârşit numele pe lista marcatorilor.

A făcut-o cu mult calm şi cu siguranţă, înainte ca Trujic să marcheze golul de onoare pentru botoşăneni şi totodată primul său gol pentru echipa din Botoşani.

Au evoluat

FC Botoşani: Pap – Patache (Trujic '80), Miron, Burcă, Dumitraş – Oaidă (Florescu '41), Rodriguez – Golofca (Ongenda '67), Enriko Papa, Fabbrini – M. Roman II. Antrenor: Costel Enache

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc (Luchin '76), Ţîru, Mladen, De Nooijer – Artean, Băluţă, Vînă – Hagi, Drăguş (Achim '81), Houri (Voduţ '63). Antrenor: Gheorghe Hagi

În minutul 37, Răzvan Oaidă s-a accidentat şi a fost transportat cu ambulanţa la spital.

LIVE FC Botoşani - Viitorul 0-2 (Voduţ, Ianis)

Min 93: Goool FC Botoşani! Trujic marcheaza primul său gol pentru FC Botoşani.

Min 86: Gooool Viitorul! Ianis Hagi transformă lovitura de la unsprezece metri primită de oaspeţi pentru un fault asupra lui Voduţ

Min 66: Gooooooool Viitorul! Proaspăt intrat pe teren, Mihai Voduţ reia cu capul plasat, în poarta lui Pap: Viitorul conduce la Botoşani, scor 1-0

Schimbare la Viitorul: iese Houri şi intră Voduţ

Min 57: Şut bun al lui Ianis Hagi care îl obligă pe portarul Pap să boxeze

Min 46: A început repriza a doua

Min 45: Ocazie Viitorul! Finalul primei reprize putea aduce deschiderea scorului. Portarul Pap şi transversala au salvat-o pe FC Botoşani

Schimbare la FC Botoşani: iese Oaidă şi intră Florescu. Internaţionalul de tineret se accidentase în minutul 37

Doar 3 şuturi au fost expediate către poartă în primele 40 de minute ale meciului de la Botoşani. Au fost patru cornere şi 15 faulturi. Până acum, prestaţia celor două echipe lasă de dorit.

Min 32: Şut de la distanţă al lui Ianis Hagi, pe lângă poartă. Şutul său a avut forţă, nu şi precizie

20 de minute şterse la Botoşani. Nicuna dintre cele două echipe nu reuşeşte să scape de lupta surdă de la mijlocul terenului. Momentan, cei doi portari, Cojocaru şi Pap, par în siguranţă deplină

Min 19: Ocazie FC Botoşani! Fabbrini scapă singur în stânga, dar şutul este dezamăgitor

Min 10: Ianis Hagi caută pentru prima dată poarta adversă. Şutul său de la peste 25 de metri trece peste bara transversală

Min 8: Houri şutează din flancul stâng, portarul Pap respinge

Min 1: A început meciul de la Botoşani!

LIVE VIDEO | FC Botosani - Viitorul, Telekom Sport 1, sâmbătă, ora 18.00

Antrenorul Botoşaniului se aşteaptă la un meci echilibrat cu echipa din Ovidiu. „Şi anul trecut jocurile s-au încheiat 1-0, 2-1, 3-2, a existat un echilibru şi cred că şi săptămâna asta o să vedem tot un joc echilibrat. Avem un joc greu, cu o echipa cu idei clare de joc, care are forţă. E o echipă care joacă, care îşi doreşte întotdeauna posesia, are mentalitate ofensivă. Noi am făcut jocuri spectaculoase şi a ieşit un spectacol frumos atunci când echipele au jucat deschis. Avem nevoie să acumulăm puncte, încă suntem un pic în deficit şi trebuie să fim eficienţi, nu neaparat spectaculoşi”, a spus Costel Enache.

Echipa pregătită de Gheorghe Hagi are nevoie de victorie pentru a-şi recăpăta moralul, după ce în etapa precedentă a suferit o înfrângerea surprinzătoare în faţa celor de la Sepsi.

Patru din ultimele cinci întâlniri din Liga 1 dintre cele două echipe s-au încheiat cu victoria Viitorului.

Afla mai multe despre: liga 1fc botosanifc viitorul