FC U Craiova 1948 a remizat în cu NK Bravo! Cum s-a descurcat echipa lui Mutu în al doilea amical al verii

Fotbal intern

FC U Craiova 1948 a remizat cu NK Bravo (locul 5 în prima ligă slovenă), scor 1-1, în al doilea amical al verii.

După un pressing agresiv în jumătatea adversă, echipa finanţată de Mititelu a marcat primul gol al întâlnirii. În minutul 10, Claudiu Bălan a scos mingea în 16 metri, iar mijlocaşul William Baeten a şutat plasat, cu piciorul stâng.

Craiova, egalată după doar 5 minute

Bucuria oltenilor nu a durat mult, iar NK Bravo a egalat după doar 5 minute. Echipa din Slovenia a executat repede o lovitură liberă de la 30 de metri şi i-a prins dezorganizaţi pe jucătorii lui Mutu. Balonul a venit pe linia de 6 metri, iar din păcate pentru olteni, Jeremy Huyghebaert, fundaşul stânga al echipei din Bănie, şi-a băgat mingea în poartă.

Meciul din Slovenia s-a jucat la peste 30 de grade Celsius, iar repriza secundă nu a mai avut aşa multe faze de poartă. Echipa finanţată de Adrian Mititelu mai rămâne în cantonament până în 9 iulie şi va reveni în România, unde o aşteaptă un program dificil în Liga 1. În prima etapă, programată pe 17/18 iulie, se va duela chiar cu CFR Cluj, câştigătoarea titlului în sezonul trecut.

Afla mai multe despre: fc u craiova-amical-mutu