FC Voluntari - Concordia Chiajna 2-1. Tudorie întoarce meciul pentru gazde. Chiajna e aproape de dezastru

FC Voluntari a făcut un pas important spre salvarea de la retrogradare, după o revenire de senzaţie în derby-ul ilfovean cu Chiajna.

Tudorie a marcat în prelungirile partidei golul care le-a adus cele trei puncte jucătorilor lui Bergodi. Meciul începuse cum nu se putea mai prost pentru Voluntari.

Grădinaru a deschis scorul după numai 28 de secunde. Echipa lui Bergodi a ratat cea mai mare şansă de egalare imediat după pauză. Marc a scos de pe linia porţii. Concordia putea pune punct definitiv emoţiilor la mijlocul reprizei a doua. Bara l-a salvat pe Mitrev la şutul lui Bawab.

Voluntari a răsturnat rezultatul în ultimele zece minute. Mai întâi, grecul Kotroubis a făcut fault în careu, iar Tudorie a transformat cu eleganţă de la punctul cu var. Vârful de la Voluntari a făcut dubla în prelungiri, iar echipa lui Bergodi s-a distanţat la cinci puncte de zona retrogradării directe.

LIVE VIDEO | FC Voluntari - Concordia 2-1 (Tudorie 83 si 90+1 / Grădinaru 1)

ECHIPELE DE START

Voluntari: Mitrev - Ricardinho, Balaur, Armaş, Al. Vlad - Răuţă, Signorelli, Căpăţînă - G. Deac, Tudorie, Gadze
Rezerve: Vâtcă - Hodorogea, Russo, Lazăr, I. Gheorghe, Belahmeur, Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Concordia: Rîmniceanu - Bărboianu, Marc, Cadamuro, Koutroumpis, A. Radu - Grădinaru, Gorobsov, Ivanovici - Bawab, Moussa
Rezerve: Caparco - M. Cristescu, Nivaldo, Guessan, Meira, Stănică, Iloki
Antrenor: Adrian Falub

Min 90+1. Gooool Voluntari! Tudorie face dubla şi aduce victoria echipei gazdă după o nouă eroare uriaşă în defensiva oaspeţilor

Min 83. Goool FC Voluntari! Al 9-lea gol al sezonului pentru Alexandru Tudorie care transformă fără probleme lovitura de la 11 metri

Min 82. Penalty pentru Voluntari! Koutroumpis faultează clar în careu. Grecul primeşte şi cartonaşul galben

Min 64. Bară Bawab! Oaspeţii sunt aproape de cel de-al doilea gol. Ajuns în careu, iordanianul trage la colţul lung, dar mingea loveşte doar bara

Min 58. Ocazie monumentală a echipei gazdă! Deac este blocat în ultimă instanţă de Rîmniceanu, iar Gadze nu poate trimite din 3-4 metri în poartă

Min 54. Gol anulat pentru FC Voluntari! Alex Tudorie marchează, dar reuşita sa este anulată

Min 47. Ocazie mare pentru FC Voluntari! Gadze primeşte mingea singur în careu în urma unui corner şi trage puţin pe lângă poartă

Pauză: Chiajna conduce cu 1-0

Min 42. Corner pentru oaspeţi, Andrei Marc se înalţă şi trimite peste poartă cu o lovitură bună de cap

Min 37. Ocazie bună pentru Chiajna! Koutroumpis trimite puternic, puţin peste bara transversală a gazdelor

Min 32: Alex Vlad trece pe lângă gol. Rămas singur cu Rîmniceanu, fundaşul gazdelor trage în portarul oaspeţilor

Min 30. Gazdele solicită lovitură de la 11 metri

Min 23. Ocazie mare pentru FC Voluntari! Alexandru Tudorie este aproape de golul egalizator. Vârful gazdelor ratează singur cu portarul

Min 15: Şansă pentru gazde! De această dată, Căpăţână trece pe lângă primul gol al echipei lui Bergodi

Min 12. Ocazie pentru gazde! Armaş reia cu capul în urma unei lovituri de la colţ. Rîmniceanu respinge peste poartă.

Golul marcat de Grădinaru este al doilea cel mai rapid gol al campionatului, după cel marcat de Ţucudean în CFR - Sepsi 3-1.

Min 1: Gol Chiajna! Neglijenţă în defensiva gazdelor de care profită echipa lui Falub. Grădinaru este cel care deschide scorul şi nu-i lasă nicio şansă lui Mitrev.

A început meciul de la Voluntari! Se luptă pentru supravieţuire

FC Voluntari şi Concordia se întâlnesc în derbyul judeţului Ilfov din Liga I. Cele două vor fi în faţă pe stadionul Anghel Iordănescu, acolo unde alb-verzii lui Falub îşi joacă poate ultima şansă de salvare în acest sezon. Chiajna este pe ultimul loc al clasamentului cu 16 puncte, la şase lungimi de locul de baraj pe care se află FC Hermannstadt. În primele 9 etape din partea a doua a sezonului, Bawab & Co au bătut-o doar pe Dunărea Călăraşi iar cu adversarii de miercuri seară a pierdut ultimele trei întâlniri directe.

Trupa antrenată de Bergodi are şase meciuri la rând fără victorie, serie care a dus-o foarte aproape de zona fierbinte. Pentru fosta deţinătoare a Cupei, săptămâna aceasta poate fi decisivă. După meciul contra Concordiei, FC Voluntari o întâlneşte duminică pe Dunărea Călăraşi. Chiajna vine după înfrângerea de la Sibiu şi încearcă să rupă blestemul meciurilor fără victorie în deplasare. Ultima victorie a vulturilor pe teren străin a fost în urmă cu mai bine de şapte luni împotriva FCSBului, într-un meci jucat chiar la Voluntari.

Afla mai multe despre: liga 1fc voluntariconcordiabergodifalub