VIDEO | FC Voluntari - FC Hermannstadt 2-1. Ilfovenii s-au salvat matematic de la retrogadare. Miriuţă, în mare pericol

FC Voluntari a scăpat de emoţii înaintea ultimei etape şi s-a salvat matematic de la retrogradare.

Hermannstadt a fost periculoasă în startul partidei, când Blănaru l-a întins serios pe Mitrev. Replica ilfovenilor s-a transformat în gol. Gabriel Deac a deschis scorul după mai bine de un sfert de oră de joc. Acelaşi Deac putea reuşi dubla, dar a trimis puţin pe lângă poartă.

La cinci minute după pauză, sibienii au rămas în inferioritate numerică. Offenbacher a fost eliminat direct pentru un fault asupra lui Laidouni. Hermannstadt nu a renunţat la luptă şi a restabilit egalitatea cu un sfert de oră înainte de final. Tsomou a marcat. Însă Popadiuc a adus victoria ilfovenilor cu 2-1.

În ultima etapă, Hermannstadt e obligată să o învingă pe Dunărea pentru a prinde locul de baraj.

VIDEO | FC Voluntari - Hermannstadt 2-1
Au marcat: G. Deac 17', Popadiuc 82' / Tsoumou 75'

ECHIPELE DE START

FC VOLUNTARI: Mitrev - Ricardinho, Balaur, Armaş, Al. Vlad - Căpăţînă, Răuţă, Laidouni - G. Deac, Tudorie, I. Gheorghe
Rezerve: Vâtcă, Russo, Hodorogea, Belahmeur, Popadiuc, Lazăr, A. Bălan
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC HERMANNSTADT: Căbuz - Măţel, Dandea, I. Stoica, Tătar - Dâlbea, Antonov - Jazvic, Offenbacher, Dumitriu - Blănaru
Rezerve: Niga, Acsinte, Nita, Petrescu, Lendric, Tsoumou, Pedro Moreira
Antrenor: Vasile Miriuţă

Final de meci.

Min. 82: GOOOL Voluntari! Doru Popadiuc a înscris după ce a rămas singur cu portarul de la Hermannstadt.

Min. 75: GOOOL Hermannstadt! Măţel îi pune mingea pe cap lui Tsoumou, care trimite balonul în plasă.

Min. 50: Eliminare Hermannstadt! Offenbacher, care avea deja un cartonaş galben, primeşte roşu direct de la Istvan Kovacs după un atac întârziat, pe glezna adversarului, la mijlocul terenului.

Min. 47: Ocazie Voluntari! Gabi Deac driblează un adversar, rămâne singur cu portarul, dar trimite slab. Doar câteva secunde mai târziu, Laidouni îl imită şi trimite o pasă la portar din careu.

A început repriza a doua.

Pauză la Voluntari.

Min. 17: GOOOL Voluntari! Gabi Deac deschide scorul pentru gazde cu şut, cu latul, la colţul lung.

Min. 15: Ocazie Voluntari! Gazdele, în sfârşit, răspund. Şutul lui Tudorie este parat de Căbuz.

Min. 8: Ocazie Hermannstadt! A fost rândul lui Blănaru să şuteze de la distanţă. Mitrev a fost atent şi a respins în corner.

Min. 4: Ocazie Hermannstadt! Tătar a încercat un şut surprinzător, de la distanţă. Mingea a trecut puţin peste poartă.

A început meciul.

Ilfovenii au o singură victorie în ultimele 9 etape, dar echipa lui Bergodi este încă pe o poziţie care îi permite să evolueze şi la anul în Liga I. Meciul care îi poate scăpa definitiv de emoţii pe vişinii se joacă exact la doi ani distanţă de la cea mai mare performanţă din istoria clubului. Pe 27 mai 2017, FC Voluntari cucerea Cupa României după o finală decisă la penaltyuri în faţa Astrei. Acum un succes în faţa sibienilor va fi echivalent cu asigurarea participării în Liga I şi pentru sezonul viitor.

În caz de egalitate, verdictul se amână pentru ultima rundă, însă Balaur & Co rămân în continuare la mâna lor. În schimb dacă Hermannstadt se impune atunci sibienii vor fi favoriţi pentru a evita inclusiv barajul în acest final de sezon. Echipa lui Miriuţă are doar 6 goluri marcate în 12 meciuri jucate în play-out şi este echipa cu cea mai modestă linie de clasament în partea secundă a stagiunii.

Afla mai multe despre: fc voluntarihermannstadt