VIDEO | FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 1-2. Oaspeţii se impun şi rămân pe prima poziţie în play-out. Meci mare făcut de Rondon

Gaz Metan Mediaş s-a impuns, pe terenul celor de la FC Voluntari, scor 2-1, în etapa a cincea a play-out-ului Ligii 1.

LIVE VIDEO | FC Voluntari - Gaz Metan 1-2 (Vlad 38' / Caiado 12')

Liderul din play-out, Gaz Metan a avut nevoie de mai puţin de un sfert de oră pentru a deschide scorul la Voluntari. Caiado a fost marcator. Se putea face chiar 2 la 0 la mijlocul reprizei, dar Rondon nu l-a putut învinge pe  Vâtcă. La cealaltă poartă, Tudorie a ratat incredibil în situaţie de unu la unu cu portarul. La cabine s-a intrat totuşi la egalitate. Alexandru Vlad a marcat cu ajutorul lui Yazalde.

După pauză, Gaz Metan şi-a reluat atacurile, iar Mailat a fost la un pas să marcheze. Apoi Vâtcă şi-a mai salvat o dată echipa în faţa lui Rondon.

ECHIPELE DE START

Voluntari: Vâtcă - I. Gheorghe, I. Balaur, Armaş, Al. Vlad - Răuţă, Căpăţână - G. Deac, Laidouni, Gadze - Tudorie; Rezerve: Mitrev - Ricardinho, Russo, Hodorogea, Popadiuc, Ad. Bălan, Pârcălabu

Gaz Metan: Pleşca - C. Creţu, Larie, M. Constantin, Cikarski - Fofana, Coimbra - Mailat, Rondon, Caiado - Yazalde; Rezerve: Batista - Ivanov, Ely Fernandes, P. Costea, Chamed, A. Pereira, Diallo

FINAL

Min. 79 - GOOOOOOOOOOOL Gaz Metan! Rondon a facut un meci mare în această seară iar efortul i-a fost răsplătit

Min. 64 - Ocazie mare pentru Gaz Meatan Mediaş! Rondon are o nouă ocazie să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Vâtcă a intervenit salvator

Min. 55 - Ocazie mare pentru Gaz Meatan Mediaş! Mailat scapă singur spre poarta Voluntariului, dar trage peste.

Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 38 - GOOOOOOOOOOL FC Voluntari! Vlad restabileşte egalitatea după o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri executată perfect.

Min. 26 - Ocazie pentru FC Voluntari! Laidouini şutează periculos spre poarta lui Pleşca.

Min. 25 - Ocazie imensă pentru Gaz Metan! După ce a pasat decisiv în minutul 12, Rondon putea să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, însă a tras în portar din şase metri.

Min. 12 - GOOOOOOOOOOL Gaz Metan Mediaş! Incursiune superbă a lui Rondon în flancul stâng. După ce i-a dat mingea printre picioare lui  Armaş, atacantul a centrat în faţa porţii, iar Caiado a împins mingea în plasa porţii apărate de Vâtcă.

A început partida!

Gaz Metan este prima echipă din istorie care debutează cu patru victorii în play-out, iar seria succeselor i-a dus pe primul loc pe ardeleni. Echipa lui Edi Iordănescu are acelaşi număr de puncte ca şi Dinamo şi a înscris câte două goluri în fiecare dintre cele patru partide jucate în mini campionatul pentru evitarea retrogradării. Medieşenii vor juca în această rundă la Voluntari unde vor întâlni cealaltă echipă neînvinsă din play-out.

Ilfovenii ar fi putut avea şi ei patru victorii doar că runda trecută au remizat la Călăraşi. Chiar şi aşa, trupa antrenată de Bergodi a ieşit din zona retrogradării după seria pozitivă şi este acum la patru puncte de locul de baraj, pe care se află Hermannstadt. Fosta câştigătoare a Cupei României este neînvinsă în ultimele şase meciuri de acasă iar din cele 14 meciuri de pe teren propriu din acest campionat doar în două nu a reuşit să înscrie. În cele două dueluri din sezonul regulat dintre FC Voluntari şi Gaz Metan, ardelenii au obţinut 4 puncte.

Afla mai multe despre: fc voluntarigaz metanbergodiedward iordănescu