FCSB a fost eliminată din Conference League! Karagandy a produs surpriza la loviturile de departajare după ce a învins şi în timpul regulamentargalerie foto

Returul dintre Şahtior Karagandy şi FCSB, din turul secund preliminar al Conference League, s-a terminat dezastruos pentru echipa antrenată de Dinu Todoran. După 1-0 în turul de pe Arena Naţională, echipa din România a pierdut cu 2-1 în retur, apoi a fost eliminată la loviturile de departajare.

LIVETEXT Şahtior Karagandy - FCSB 2-1 (Gabyshev 11, Tattybayev 90+1/ Fl. Coman 76), 5-3 după loviturile de departajare; 0-1 în tur

• ŞAHTIOR: Shatskiy - Gabyshev, Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Najaryan, Bukorac, Mitosevic - Sviridov, Shikavka
  • REZERVE: Trofimets, Sailauov, Tattybayev, Kybyray, Omirtayev, Nazymkhanov, Rustemovic, Nurseitov
  • ABSENŢI: Nazarenko, Toşev (accidentaţi)
  • ANTRENOR: Andrei Finoncenko
  • FCSB: Vlad - V. Creţu, Al. Creţu, Vucur, Radunovic - Moruţan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Cordea, Ondrasek, Oct. Popescu
  • REZERVE: Straton, Haruţ, Coman, Cristea, Stoica, Dumitru, Perianu, Oaidă, Musi, Şerban
  • ABSENŢI: Olaru, Şut, Miron, Ad. Niţă (accidentaţi), Târnovanu (la Jocurile Olimpice)
  • ANTRENOR: Dinu Todoran

• Stadion: Vazgen Sargsyan Republican
  • Stadium (Erevan)
  • Arbitru: Dragomir Draganov (Bulgaria)

Lovituri de departajare! Karagandy - FCSB 5-3

UPDATE Tattybayev a transformat superb penalty-ul decisiv. FCSB e eliminată!

UPDATE Ce emoţii! Vucur a tras în stânga, iar portul advers a împins mingea în poartă.

UPDATE Atanaskoski face 4-2. Vlad a rămas pe centru.

UPDATE Moruţan a ratat primul penalty de la loviturile de departajare!

UPDATE Graf a tras puternic, iar Vlad nu a mai putut respinge, deşi a ghicit colţul.

UPDATE FCSB a egalat prin Creţu, care a trimis în partea dreaptă.

UPDATE Bukorac înscrie cu emoţii, după ce Vlad a atins mingea.

UPDATE Florinel Coman a egalat, deşi portarul a ghicit colţul.

UPDATE Rustemovic transformă primul penalty!

Min. 120+2 Avem lovituri de departajare!

Min. 106 S-a reluat meciul. Echipele au obosit şi se îndreaptă spre loviturile de departajare.

Min. 105 Pauză!

Min. 100 Moruţan a tras cu piciorul drept de la distanţă, dar departe de ţintă.

Min. 90 FCSB are la dispoziţie 30 de minute pentru a evita loviturile de departajare şi o eventuală ruşine în Europa.

Min. 90+6 Avem prelungiri, după 2-1 pentru Karagandy în Armenia şi 1-0 pentru FCSB în turul de pe Arena Naţională.

Min. 90+5 Cordea a cerut penalty după o pătrundere în careul advers, dar centralul bulgar a lăsat jocul să continue. Apoi, acelaşi Cordea a pătruns în careu, a tras, dar portarul lui Karagandy a reţinut.

Min. 90+1 Tattybayev a egalat în prelungirile meciului, după o nouă eroare în apărarea FCSB-ului!

Min. 84 Ocazie uriaşă ratată de Omirtaev! Fotbalistul adversarilor a fost găsit în faţa porţii lui Vlad, dar a pus latul greşit şi a trimis mingea pe lângă poartă. Karagandy putea împinge meciul în preungiri.

Min. 76 GOOOOL FCSB! Radunovic a aruncat de la margine, Tănase a deviat până la Oaidă, care l-a lansat pe Florinel Coman în careul advers. "Mbapee" a tras pentru 1-1 pe mijlocul porţii.

Min. 73 Andrei Vlad scoate în corner după şutul lui Shikavka. Mingea a căzut pe plasa porţii FCSB-ului.

Min. 66 FCSB continuă să sufere la finalizare. Valentin Creţu a centrat cu stângul de pe partea dreaptă, dar Oaidă a reluat cu capul peste poartă. Echipa lui Todoran mai are la dispoziţie jumătate de oră pentru a evita prelungirile.

Min. 63 Şi Moruţan trage de la distanţă, dar scorul rămâne 1-0 pentru Karagandy.

Min. 50 Octavian Popescu a tras frumos, plasat, pe bara a doua, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Min. 46 Florinel Coman, intrat la pauză pe teren, a centrat pentru Tănase, iar acesta a reluat cu capul peste poartă.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+1 Pauză!

Min. 27 FCSB are o nouă ocazie. Portarul advers a sărit pe sub minge după un corner, iar Florin Tănase, incomodat de un adversar, a tras în transversală.

Min. 23 Radunovic trage puţin pe lângă poartă, de la 25 de metri, într-o nouă tentativă a FCSB-ului de a egala.

Min. 21 Alexandru Creţu a tras mult peste poartă, din careu, după o acţiune de atac prelungită.

Min. 11 GOOOL Karagandy! Andrei Vlad nu reuşeşte să reţină un şut cu pământul, respinge în faţă, iar Gabyshev reia în poartă pentru 1-0 în favoarea gazdelor.

Min. 1 A început meciul din Armenia.

În tur, scorul a fost 1-0. Andrei Cordea, noul jucător a lui FCSB, a marcat golul victoriei.

Dacă trece de acest tur, FCSB va juca împotriva celor de la Kolos Kovalivka, din Ucraina.

Kazahstanul a intrat pe listă roşie, astfel că meciul se va juca pe un teren neutru, în Armenia, la Erevan. Astfel, FCSB scapă de o deplasare lungă, de aproximativ 6 ore de zbor cu avionul, dar şi de un gazon artificial.

Afla mai multe despre: fcsbconference leagueşahtior karagandy