VIDEO | FED CUP: România - Rusia 2-3. Cu o echipă experimentală, România a pierdut duelul cu Rusia, în urma meciului de dublugalerie foto

FED CUP 2020 se vede la Telekom Sport. Echipa noastră întâlneşte Rusia, vineri şi sâmbătă. Partidele sunt comentate de Pompiliu Constantin şi Ştefan Tudor.

FED CUP 2020 | România - Rusia 2-3

Echipa României a fost învinsă de Rusia, cu scorul general de 3-2, în întâlnirea desfăşurată la Cluj-Napoca, şi a ratat astfel calificarea la turneul final al Cupei Federaţiei, care va avea loc între 14 şi 19 aprilie, la Budapesta.

Jacqueline Cristian şi Gabriela Ruse nu au rezistat în faţa cuplului Blinkova - Kalinskaya. Rusoaicele au obţinut victoria în două seturi, 6-3, 6-2, după o oră şi un sfert.

Jaqueline Cristian / Gabriela Ruse - A. Blinkova / A. Kalinskaya 3-6, 2-6

2-6: GAME, SET şi MECI Rusia! România pierde înfruntarea cu scorul general de 2-3.

2-5: BREAK Rusia! Rusoaicele sunt la un singur game de câştigarea meciului.

2-4: Game adus de Jaqueline şi Gabriela. Încă sperăm la un miracol.

1-4: Din păcate, rusoaicele îşi fac serviciul şi se îndreaptă liniştitor spre câştigarea meciului.

1-3. Un nou break făcut de rusoaice.

1-1. Câtă determinare! Ruse şi Cristian nu au renunţat, chiar dacă rusoaicele au avut ocazia de a face break-ul. România câştigă probabil cel mai disputat game al meciului.

3-6: BREAK şi SET RUSIA! După startul în forţă, Ruse şi Cristian nu au mai reuşit prea multe lucruri pozitive şi rusoaicele sunt la un pas de a câştiga duelul.

3-5: BREAK ROMÂNIA! Un prim game câştigat de românce după o perioadă de acalmie în echipa noastră.

2-5: BREAK RUSIA! Blinkova şi Kalinskaya servesc pentru câştigarea primului set.

2-4: Blinkova şi Kalinskaya trag tare spre câştigarea setului. Au câştigat un nou game.

2-3. BREAK, DIN NOU, RUSIA. După un început ezitant de meci, rusoaicele nu au mai făcut niciun pas greşit şi domină autoritar meciul.

2-2. Rusoaicele şi-au adjudecat un nou game. Egalitatea a fost restabilită imediat.

2-1. BREAK RUSIA!

2-0. BREAK ROMÂNIA! Pentru rusoaice meciul încă nu a început. Prestaţie impecabilă, până acum, pentru Gabriela şi Jaqueline.

1-0. Începem cu dreptul. Cristian şi Ruse au câştigat pe propriul serviciu.

UPDATE 19:00 | Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse joacă pentru România în partida de dublu. Schimbare în echipa României pentru meciul de dublu. Astfel, Jaqueline Adina Cristian şi Elena Gabriela Ruse vor juca împotriva dublului rus Anna Blinkova / Anna Kalinskaya.

Jaqueline Cristian - V. Kudermetova 7-5, 6-3

6-3: GAME, SET şi MECI ROMÂNIA! Jaqueline Cristian a părut emoţionată în acest ultim game, însă în cele din urmă le-a lăsat de o parte şi a câştigat meciul. Astfel calificarea se decide în meciul de dublu.

5-3. Kudermetova şi-a făcut datoria şi a câştigat game-ul pentru a rămâne în meci. Acum Jaqueline este la serviciu pentru a câştiga meciul.

5-2. Excelent Jaqueline! Acest game a fost crucial. Kudermetova serveşte acum pentru a rămâne în meci.

4-2. Ultimele zvâcniri pentru Veronika Kudermetova. Rusoaica ia un game pe propriul serviciu după mult timp, însă în continuare Jaqueline este la mâna ei.

4-1. Kudermetova este prăbuşită! Jaqueline câştigă game după game şi este foarte aproape de câştigarea meciului.

3-1. BREAK JAQUELINE! Excepţional tenisul practicat de jucătoarea din România. A oferit unul dintre cele mai frumoase puncte din acest weekend. Rusoaica efectiv a picat.

2-1. Jaqueline începe mult mai bine setul secund. Jucătoarea din România este pentru prima oară la conducere în acest set şi ne dă speranţe că meciul de dublu va fi cel decisiv.

1-1. BREAK JAQUELINE CRISTIAN.

7-5. GAME şi SET JAQUELINE! Kudermetova pare că a căzut din punct de vedere psihic. Jaqueline Cristian a arătat o dorinţă formidabilă de a câştigat setul şi a făcut-o tocmai pe serviciul adversarei, care era imbatabil până în urmă cu câteva momente.

6-5. GAME JAQUELINE! Jucătoarea din România conduce pentru prima dată în acest meci.

5-5. BREAK JAQUELINE! Kudermetova ratează ocazia să închidă setul. A fost primul game pierdut de rusoaică pe propriul serviciu, în acest meci.

4-5. Jaqueline rămâne în set, dar acum Kudermetova serveşte pentru închiderea setului.

3-5. Jaqueline Cristian a dat semne că are forţa să realizeze break-ul, dar rusoaica a stat bine pe picioare şi s-a dovedit, din nou, letală atunci când serveşte.

3-4. Regula din ultimele minute se respectă. Jaqueline Cristian a câştigat din nou pe propriul serviciu.

2-4. Kudermetova este invincibilă pe propriul serviciu. Jaqueline Cristian nu a mişcat în ceea ce a fost, probabil, cel mai scurt game din acest weekend, de la Cluj.

2-3. Cristian prinde încredere şi nu renunţă. Jucătoarea din România se ţine scai de rusoaică.

1-3. Kudermetova revine şi câştigă un game pe propriul serviciu.

1-2. Jaqueline intră în meci şi câştigă primul game cu un as.

0-2. Jaqueline Cristian a câştigat primul punct din acest meci, însă nu a fost destul pentru a câştigat game-ul.

0-1. Nu începem deloc bine acest meci. Kudermetova a luat primul game al înfruntării.

UPDATE | Modificare de ultimă oră. Jaqueline Cristian (197 WTA) va fi cea care o va înfrunta pe Veronika Kudermetova (38 WTA). Cristian o va înlocui pe Ruse.

Urmează meciul 4: Elena Gabriela Ruse (136 WTA) - Veronika Kudermetova (38 WTA)

Ana Bogdan (90 WTA) - Ekaterina Alexandrova (28 WTA) 5-7, 6-3, 5-7

5-7, 6-3, 5-7: Break, set şi meci, Ekaterina Alexandrova! Rusia preia conducerea împotriva României, scor 2-1.

5-7, 6-3, 5-6: Joc de uzură pentru cele două jucătoare. Ana Bogdan a fost din nou aproape să producă break-ul, însă defensiva rusoaicei a funcţionat perfect!

5-7, 6-3, 5-5: Game, Bogdan, la 30! Ultimul punct al game-ului a fost decis de sistemul hawk-eye.

5-7, 6-3, 4-5: Doi aşi pentru Alexandrova şi game la 0! Ana Bogdan serveşte să rămână în meci.

5-7, 6-3, 4-4: Jucătoarea din România calcă acceleraţia şi îşi adjudecă game-ul de serviciu, la 0!

5-7, 6-3, 3-4: Ana Bogdan iroseşte două şanse de BREAK şi pierde game-ul. Rusoaica Alexandrova este în avantaj.

5-7, 6-3, 3-3: Din nou egalitate în setul trei! Game câştigat la 30 de Ana Bogdan.

5-7, 6-3: 2-3: Ana Bogdan a lăsat impresia că poate produce break-ul, însă Alexandrova a demonstrat că nu degeaba este TOP 30 WTA. Şi-a câştigat game-ul de serviciu, la 30.

5-7, 6-3. 2-2: Game la 15, pentru românca Ana Bogdan! Continuă suspansul la Cluj.

5-7, 6-3, 1-2: Game lung, dar cucerit de Alexandrova, la avantaj!

5-7, 6-3, 1-1: Ana Bogdan egalează situaţia în setul decisiv! Game cucerit la 30.

5-7, 6-3, 0-1: Rusoaica îşi câştigă greu game-ul de serviciu, la avantaj! Ana Bogdan a ratat o minge de break.

A început setul decisiv!

5-7, 6-3: Game şi set, Ana Bogdan! Partida va avea set decisiv.

5-7, 5-3: BREAK, Ana Bogdan, la 0! Românca serveşte pentru câştigarea setului.

5-7, 4-3: Ana Bogdan îşi câştigă game-ul pe propriu serviciu, la 0!

5-7, 3-3: Alexandrova reuşeşte un game solid şi se impune la 0! Din nou egalitate, în setul doi.

5-7, 3-2: Ana Bogdan seveşte bine şi câştigă game-ul la 15! Românca preia din nou conducerea.

5-7, 2-2: Game, Alexandrova, la 30! Egalitate din nou, în setul secund. Nivel bun de joc al celor două jucătoare.

5-7, 2-1: Break, Alexandrova! Românca a avut 30-15, însă a pierdut trei puncte la rând. Mingile sale s-au oprit în fileu.

5-7, 2-0: BREAK, Ana Bogdan! Alexandrova se precipită şi ratatează loviturile câştigătoare, una după alta, la 0.

5-7, 1-0: Ana Bogdan începe în forţă actul secund! A câştigat pe propriul serviciu, la 15.

A început setul secund!

5-7: Game şi set, Alexandrova! Mai calmă şi mai experimentată, Alexandrova a servit perfect şi a închis setul.

5-6: Break Alexandrova, la avantaj! Rusoaica va servi pentru câştigarea primului set. Ana Bogdan este în corzi.

5-5: Alexandrova câştiga game-ul, la 15! Ana Bogdan continuă să fie agresivă la retur, însă nu reuşteşte să fie şi eficientă.

5-4: Ana Bogdan nu se lasă mai prejos şi câştigă game-ul la 0! Rusoaica obligată să servească pentru a rămâne în set.

4-4: Alexandrova îşi câştigă serviciul, la 0! Ana Bogdan nu reuşeşte să se detaşeze în primul set.

4-3: Ana Bogdan continuă să practice un tenis solid. A câştigat game-ul, la 15! Românca nu arată teamă în faţa rusoaicei.

3-3: Din nou, egalitate! Alexandrova şi-a câştigat serva, la 0! Ana Bogdan a căutat să scurteze puncte şi greşit neforţat.

3-2: Game Ana Bogdan, la 30! Românca a alternat serva bună cu dublele greşeli. Cu puţin noroc, Bogdan şi-a adjudecat game-ul, într-un final. Din nou în avantaj.

2-2: Game Alexandrova, la avantaj! Ana Bogdan a ratat o minge de break şi a izbutit punctul începutului de meci.

2-1: Ana Bogdan rămâne concentrată şi câştigă game-ul, la 15. Alexandrova este în căutarea cadenţei în lovituri şi produce greşeli neforţate.

1-1: Alexandrova îşi câştigă serviciul, la 30. Ana Bogdan este agresivă, caută lungime în schimburi, însă scapă des forhand-ul în afară terenului.

1-0: Românca reuşeşte primul game al meciului, la 30. Început bun de partidă pentru Ana Bogdan.

A început meciul la Cluj! Prima la serviciu, Ana Bogdan.

La capitolul meciuri directe, Alexandrova o conduce cu 2-0 pe Ana Bogdan.

Ana Bogdan (90 WTA) - Veronika Kudermetova (38 WTA) 6-3, 6-7(5), 6-1

6-1: GAME, SET, MECI! Ana Bogdan câştigă împotriva Veronikăi Kudermetova şi România egalează Rusia înaintea partidelor de sâmbătă.

5-1: BREAK Ana Bogdan! Românca profită de un game slab făcut la serviciu de Kudermetova şi urmează să servească pentru meci.

4-1: Ana Bogdan continuă să servească bine şi menţine distanţa faţă de Kudermetova în setul trei.

3-1: Kudermetova câştigă primul game în setul trei, deşi a tremurat puţin pentru că Ana a servit excelent.

3-0: Ana reuşeşte să pună trei game-uri între ea şi adversară în setul decisiv.

2-0: BREAK! Ana Bogdan face break-ul în startul setului trei şi se distanţează faţă de Kudermetova.

1-0: Ana Bogdan începe tare şi câştigă primul game al setului fără emoţii.

Setul 3:

6-7: Kudermetova câştigă tiebreakul şi avem decisiv.

6-6: Avem tiebreak! Ana Bogdan şi-a păstrat cumpătul şi a servit în continuare bine, deşi a fost condusă în startul game-ului. Urmează tiebreak-ul.

5-6: Kudermetova câştigă game-ul pe propriul serviciu şi Ana Bogdan urmează să servească sub presiunea de a pierde setul doi.

5-5: Egalitate din nou, după ce Ana Bogdan a reuşit să revină de la 0:15 şi să câştige game-ul.

4-5: Un nou game blitz. Veronika Kudermetova îşi face serviciul fără să cedeze vreun punct şi e la un game de câştigarea setului doi.

4-4: Nicio emoţie. După ce a reuşit un break, Ana Bogdan câştigă fără emoţii game-ul pe propriul serviciu şi egalează la 4.

3-4: BREAK Ana Bogdan! Românca reuşeşte să câştige pe serviciul rusoaicei, în cel mai lung game al meciului de la Cluj. Până să câştige game-ul, Ana a irosit două mingi de break, dar totuşi a reuşit să-şi adjudece jocul.

2-4: BREAK KUDERMETOVA! După un game foarte disputat pe propriul serviciu, Ana Bogdan pierde şi îi dă ocazia Kudermetovei să se distanţeze.

2-3: Kudermetova trece din nou în avantaj după un game blitz.

2-2: Ana Bogdan se ţine scai de Kudermetova. Românca îşi face serviciul şi egalează.

1-2: După două mingi de break ale Anei Bogdan, Kudermetova revine spectaculos şi câştigă game-ul.

1-1: Ana Bogdan câştigă lejer un game, fără să piardă punct.

0-1: De la 0-40, Ana Bogdan a revenit, dar doar până la 30:40, apoi Kudermetova a câştigat game-ul.

Setul 2:

6-3. SET! Ana Bogdan a câştigă primul act contra Veronikăi Kudermetova, după ce a avansat inteligent la fileu, iar adversara a greşit pasingul final.

5-3. BREAK Ana Bogdan! Românca rupe din nou echilibrul de la serviciu, câştigă pe serviciul Kudermetovei şi e la un game de câştigarea setului.

4-3. Ana Bogdan e constantă la serviciu şi conduce din nou.

3-3. Kudermetova egalează, după un game în care n-a cedat nici măcar un punct.

3-2. Ana Bogdan preia conducerea.

2-2. BREAK Ana Bogdan! Game superb câştigat de racheta numărul 1 a României, după ce a fost condusă cu 0-40.

1-2. Kudermetova face BREAK-ul în urma unui game mai echilibrat, dar în care rusoaica şi-a ridicat nivelul de joc şi a surprins-o pe Ana Bogdan, venind la fileu adesea.

1-1. Kudermetova intră în meci şi câştigă al doilea game fără mari probleme.

1-0. Ana Bogdan a început cu dreptul şi a câştigat game-ul cu un as la mediană.

Elena Gabriela Ruse (166 WTA) - Ekaterina Alexandrova (28 WTA) 1-6, 4-6

1-6, 4-6: Break, set şi meci pentru Ekaterina Alexandrova. Rusia conduce România cu 1-0, la general.

1-6, 4-5: Break Ruse, la 30! Românca face un punct extraordinar şi revine în set. Serveşte pentru a egala situaţia în set.

1-6, 3-5: Ruse îşi câştigă serviciul, la 15! Meciul continuă.

1-6, 2-5: Un nou game câştigat lejer de Alexandrova, la 0! Rusoaica este foarte aproape de victorie.

1-6, 2-4: Gabriela Ruse îşi câştigă propriul serviciu, la 15! Românca rămâne în meci.

1-6, 1-4: Alexandrova îşi câştigă serviciul fără probleme, la 0, şi se apropie cu paşi repezi de finalul partidei.

1-6, 1-3: Break, Alexandrova, la avantaj!

1-6, 1-2: Ekaterina Alexandrova îşi câştigă serviciul, la 30! Rusoaica este din nou în avantaj.

1-6, 1-1: Game şi pentru Gabriela Ruse, la 15! Este primul câştigat pe propriul serviciu de româncă.

1-6, 0-1: Game Alexandrova, la 15! Meciul se află la discreţia jucătoarei din Rusia.

A început setul 2!

1-6: Set Ekaterina Alexandrova! În doar 28 de minute.

1-5: Break reuşit de Gabriela Ruse, la 30! Românca reuşeşte primul game al său, în această partidă.

0-5: Break Alexandrova, la zero! Gabriela Ruse nu se regăseşte.

0-4: Un nou game câştigat de Alexandrova, la avantaj! Românca a avut din nou o minge de break, dar fără să o concretizeze.

0-3: Dublu break pentru Alexandrova, la 0! Gabriela Ruse este cuprinsă de emoţii şi greşeşte tot mai mult. Scorul ia proporţii.

0-2: Rusoaica îşi câştigă serviciul, la avantaj! Ruse a jucat mai bine, a fost agresivă şi chiar a avut două mingi de break.

0-1: Break pentru Alexandrova, la avantaj! Gabriela Ruse este vizibil emoţionată şi a produs câteva greşeli mari.

Gabriela Ruse câştigă primul punct al meciului!

Ceremonia de deschidere a evenimentului:

TABLOUL COMPLET AL DUELURILOR:

Echipa României de Fed Cup este pregătită pentru duelul cu Rusia, care începe vineri, în direct la Telekom Sport. Fără Halep, Begu sau Niculescu, Segărceanu va trimite pe teren o echipă tânără, cu o medie de vârstă sub 25 de ani. Potrivit căpitanul nejucător al României, Florin Segărgeanu, din echipa Rusiei nu vor face parte Anastasia Pavliucenkova, locul 33 WTA, sfertfinalistă la Australian Open, şi Svetlana Kuzneţova, locul 49 WTA, din lotul anunţat iniţial.

• FED CUP 2020 România - Rusia, vineri şi sâmbătă la Telekom Sport

Florin Segărceanu, căpitanul nejucător al echipei de Fed Cup a României, a nominalizat următoarele jucătoare pentru întâlnirea cu Rusia din Grupa Mondială a Fed Cup by BNP Paribas: Ana Bogdan, locul 90 WTA, Irina Bara, locul 160 WTA, Gabriela Ruse, locul 166 WTA, Raluca Olaru, locul 47 WTA la dublu, şi Jaqueline Cristian, locul 197 WTA.

Din echipa României lipsesc Simona Halep, locul 2 WTA, Sorana Cîrstea, locul 69 WTA, Irina Begu, locul 117 WTA, şi Monica Niculescu, locul 125 WTA.

Căpitanul nejucător al Rusiei, Igor Andreev, a convocat jucătoarele Ekaterina Alexandrova, locul 28 WTA, Veronika Kudermetova, locul 38 WTA, Anna Blinkova, locul 54 WTA, Anna Kalisnskaia, locul 109 WTA,

"Simt un pic de presiune, fiind liderul echipei, însă pe de altă parte o iau ca pe o oportunitate, ca pe o şansă, este un moment pe care l-am aşteptat de foarte mutl timp fiindcă mi-am dorit extrem de mult să joc şi iată că acum a venit, cumva neaşteptat, dar a venit" , a declarat Ana Bogdan.

Absenţa lui Halep şi-a pus amprenta şi asupra fanilor, care nu s-au înghesuit să cumpere bilete. Aproximativ 4.000 s-au vândut până acum. Polivalenta din Cluj are 10.000 de locuri.

"Prezenţa Simonei întotdeauna a contat, e normal acest lucru, însă noi îi aşteptăm cu drag, suntem aici şi reprezentăm România, reprezentăm ţara noastră, este normal să vină şi să ne susţină, să fie alături de noi" , a continuat Ana Bogdan.

”O să fie un meci foarte greu si din păcate nu am putut să aducem la lot cele mai bune jucătoare. Pentru mine este o dezamăgire că nu avem cea mai bună echipă, dar trebuie să înţelegem că tenisul este în primul rând un sport individual, iar jucătoarele trebuie să-şi vadă de propriile interese, să-şi vadă de carieră şi să se menajzeze. Pe de altă parte, avem acum un schimb de generaţii, pe care poate că îl făceam peste câţiva ani, şi mă bucur că o să putem testa o echipă mai tânără cu jucătoare care au deja experienţă internaţională şi este momentul să arate ce pot la echipa naţională”, a declarat pentru www.frt.ro, Florin Segărceanu, căpitanul-nejucător al echipei României.

Meciul cu Rusia se va disputa în zilele de 7 şi 8 Februarie 2020, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, şi contează pentru calificarea la Finalele Fed Cup by BNP Paribas de la Budapesta, din 14-19 Aprilie 2020. Meciurile se pot urmări în direct la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: fed cup 2020tenis