Federaţia Rusă de Fotbal, amendată cu 25.000 de euro pentru scandări rasiste ale fanilor la meciul amical cu Franţa

Federaţia Rusă de Fotbal a fost amendată cu 25.000 de euro pentru scandări rasiste la meciul amical cu Franţa, scor 1-3, din 27 martie, de la Sankt Petersbug.

Insulte rasiste au fost auzite, la 27 martie, la meciul amical Rusia-Franţa, scor 1-3, de la Sankt Petersburg, împotriva jucătorilor Ousmane Dembele şi Paul Pogba.

În a doua repriză a meciului din Rusia s-au auzit strigăte imitând maimuţa vizându-l pe Ousmane Dembele, în momentul în care acesta se pregătea să execute un corner, iar aceleaşi sunete s-au auzit şi în momentul în care Paul Pogba era la balon în minutul 73.

Rusia găzduieşte Cupa Mondială de fotbal în perioada 14 iunie - 15 iulie. Şapte meciuri, între care o semifinală şi meciul pentru locul 3, sunt programate la Sankt Petersburg.

Afla mai multe despre: fotbalamendasankt petersburgdembelepaul pogba