Federer e în sferturi la Paris, dar spune că ţinta lui nu e câştigarea trofeului. VIDEO | Reacţia lui Fognini după un retur de vis al elveţianului

Elveţianul Roger Federer, locul 3 ATP, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Paris, după ce l-a învins, cu scorul de 6-3, 6-4, pe italianul Fabio Fognini, locul 14 ATP.

Federer, care în turul anterior a beneficiat de retragerea canadianului Milos Raonic, s-a impus după un meci care a durat 73 de minute, urmând a-l întâlni în faza următoare pe japonezul Kei Nishikori, locul 11 ATP.

• Sferturile turneului de la Paris se văd LIVE pe Telekom Sport
  • De la 15:00, pe Telekom Sport 2 ai partidele Alexander Zverev - Karen Khachanov şi Jack Sock - Dominic Thiem;
  • De la 20:30, meciurile Marin Cilic - Novak Djokovic şi Kei Nishikori - Roger Federer se văd în direct pe Telekom Sport 3;

Fostul lider ATP a declarat după meci că nu a venit la Paris să câştige turneul. Întrebat de reporterul L'Equipe dacă se gândeşte la revenirea pe locul I ATP, Federer a răspuns: "Nu, nici nu ştiu dacă mai pot să-l obţin, nu cunosc situaţia. Nu am venit aici ca să câştig turneul de la Paris. Obiectivul meu e Londra (n.r. - Turneul Campionilor). Dacă pot să fac bine la Paris şi să-l bat pe Djokovic, bine, dar nu sunt acolo... Încerc să joc turneul fără presiune, să văd ce se întâmplă, fără prea multe aşteptări. Îmi face plăcere să pot juca un turneu ca acesta, după ce am câştigat alt turneu. Vreau doar să fac bine. Dacă va merge bine, super, dacă nu va merge bine, am încercat."

Meciul Federer - Fognini a avut parte şi de un moment inedit, după un retur perfect al elveţianului. Italianul şi-a arătat aprecierea imitând o aruncare la baschet în care mingea intră în coş fără să atingă panoul sau inelul.

Federer a câştigat duminică turneul de la Basel, după ce l-a întrecut în finală pe Marius Copil.

La Paris, sârbul Novak Djokovic, locul 2 ATP, care de luni va fi noul lider al ierarhiei, în locul spaniolului Rafeal Nadal, s-a calificat şi el, fără probleme, în sferturi, după 6-1, 6-1, cu Damir-Dzumhur din Bosnia-Herţegovina, locul 52 ATP.

Djokovic va evolua în sferturi cu croatul Marin Cilic, locul 7 ATP, şi, dacă va trece de el, ar putea juca împotriva lui Federer, în semifinale

Afla mai multe despre: federerfogninisferturi paristransmisiuni