Federer în optimi la Roland Garros după un meci de trei ore şi aproape 40 de minute cu Koepfer: ”Ador tenisul!”

Elveţianul Roger Federer, cap de serie numărul 8, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins pe germanul Dominik Koepfer, scor 7-6(5), 6-7(3), 7-6(4), 7-5, într-un meci de trei ore şi aproape 40 de minute, încheiat la ora 00:43.

“Ador tenisul. Spiritul meu de luptător m-a ajutat. Trebuie să iubeşti ceea ce faci, iar eu iubesc ce fac”, a spus Federer după meci. “Nu eram sigur după setul doi cât voi mai rezista. Această victorie era foarte importantă pentru mine. Ceea ce s-a întâmplat astăzi a fost un mare pas înainte”, a adăugat el.

În faza următoare, Federer urmează să îl întâlnească pe favoritul 9, italianul Matteo Berrettini.

Afla mai multe despre: roger federer