Federer, OUT de la Australian Open! Meci mare şi calificare în sferturi pentru grecul Tsitsipas! VIDEO | Atmosferă senzaţională făcută de fanii greci de la Melbourne

Elveţianul Roger Federer a părăsit Australian Open 2019 în faza optimilor, după o înfrângere în patru seturi, scor 6-7, 7-6, 7-5, 7-6, în faţa grecului Stefanos Tsitsipas, cap de serie numărul 14.

Federer a câştigat primul set la tie-break, însă le-a cedat pe următoarele trei, două fiind decise în favoarea grecului tot la tie-break.

Meciul a durat trei ore şi 45 de minute.

În sferturi, Tsitsipas va juca împotriva spaniolului Roberto Bautista Agut, favorit 22, care a trecut în optimi de croatul Marin Cilic, finalist anul trecut la Australian Open.

"Sunt cel mai fericit om de pe pământ în acest moment!", a declarat Tsitsipas la finalul confruntării.

Afla mai multe despre: tsitsipasaustralian openfederer