Filip Jianu a câştigat turneul ITF de la Telavi! Victorie fără emoţii în finală pentru român

Filip Cristian Jianu, cap de serie numărul 2, a câştigat, duminică, turneul ITF de la Telavi (Georgia).

Jianu l-a învins în finală pe rusul Sviatoslav Gulin, favorit 3, scor 6-2, 6-0. Meciul a durat o oră şi un minut.

Gulin trecuse în semifinale de Nicholas David Ionel, cap de serie numărul 1, scor 6-3, 4-6, 6-3.

De cealaltă parte, Jianu l-a avut ca adversar în semifinale pe Vlad Andrei Dancu, favorit 4. Filip Jianu s-a impus cu scorul 6-2, 6-7 (2), 6-3.

Haddad Maia a câştigat WTA Elite Trophy, cel mai imprtant trofeu din cariera sa

Jucătoarea braziliană Beatriz Haddad Maia, cap de serie numărul 8, a câştigat, duminică, WTA Elite Trophy de la Zhuhai, învingând-o în finală pe chinezoaica Qinwen Zheng, favorită 7.

Haddad Maia s-a impus cu scorul de 7-6 (11), 7-6 (4).

Cu o durată de 2 ore şi 51 de minute, finala a fost cel mai lung meci de două seturi din acest sezon, depăşind-o pe cea în care Yuan Yue a învins-o pe Marie Bouzkova cu 7-5, 7-6(7) în sferturile de finală de la Seul, în 2 ore şi 49 de minute.

Este primul trofeu obţinut de Haddad Maia peste nivelul WTA 250, primul pe hard şi primul de după Birmingham 2022.

Aflată în prezent pe locul 19 WTA, Haddad Maia va ajunge după acest triumf cel puţin pe locul 11.

Afla mai multe despre: filip jianuitf televitenis