Final de drum. Halep nu trece testul cu Serena Williams şi părăseşte Australian Open. Victorie în trei seturi pentru americancă

Simona Halep

Simona Halep, locul 1 WTA, a fost învinsă de Serena Williams, locul 16 în ierarhia mondială, scor 1-6, 6-4, 4-6, în optimile de finală ale turneului de la Australian Open.

În faza următoare, Serena Williams o va întâlni pe Karolina Plişkova, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7, care a trecut, cu scorul de 6-3, 6-1, de Garbine Muguruza (Spania), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 18.

Aceasta a fost a noua victorie a americancei de 37 de ani, câştigătoare a 23 de turnee de Grand Slam, de şapte ori la Melbourne, în zece meciuri jucate în carieră cu Simona Halep.

Simona Halep - Serena Williams 1-6 / 6-4 / 4-6

12:05 >> GAME, SET & MECI Serena Williams. Americanca închide meciul într-o oră şi 48 de minute şi obţine calificarea în sferturile de finală

12:00 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial joacă foarte bine pe propriul serviciu, însă acum americanca va servi pentru calificarea în sferturile de finală

11:59 >> GAME Serena Williams. Americanca reuşeşte să servească foarte bine şi duce scorul la 5-3. Simona va servi acum pentru a rămâne în meci

11:54 >> BREAK Serena Williams. Americanca se impune pe serviciul Simonei Halep şi face un pas important către câştigarea meciului

11:49 >> GAME Serena Williams. După 10 minute de joc şi trei mingi de break ratate de Simona Halep, Serena Williams reuşeşte să se impună pe propriul serviciu

11:39 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial continuă evoluţia foarte bună pe propriul serviciu şi duce scorul la 3-2

11:35 >> GAME Serena Williams. Americanca serveşte din nou foarte bine şi închide game-ul cu doi aşi

11:32 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial joacă din ce în ce mai bine pe propriul serviciu, conduce fără probleme jocul şi câştigă un nou game important

11:29 >> GAME Serena Williams. Nici americanca nu mai serveşte la fel de precis ca-n primele două seturi, însă, până la urmă, cu mari emoţii, se impune şi egalează în setul decisiv

Statistica setului secund

11:25 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial se impune cu emoţii pe propriul serviciu

SETUL SECUND

11:15 >> SET Simona Halep. Liderul mondial se impune pe serviciul adversarei şi trimite meciul în setul decisiv

11:11 >> GAME Simona Halep. Serviciu perfect pentru liderul mondial, care vine acum la un singur game de câştigarea setului secund

11:08 >> GAME Serena Williams. Americanca îşi continuă prestaţia perfectă pe propriul serviciu şi egalează situaţia

11:04 >> GAME Simona Halep. Românca lasă impresia că a trecut peste evoluţia slabă din primul set, iar acum serveşte foarte bine şi nu-i mai dă nicio şansă Serenei

11:01 >> GAME Serena Williams. Serviciul perfect o ajută pe americancă să-şi treacă în cont un nou game lejer pe propriul serviciu

10:58 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial face, în sfârşit, un game perfect pe propriul serviciu şi se impune la 0

10:56 >> BREAK Simona Halep. După o primă şansă ratată, românca profită de a doua minge de break şi revine în meci

10:49 >> BREAK Serena Williams. Simona greşeşte mult chiar şi pe propriul serviciu, iar americanca profită de fiecare şansă şi reuşeşte un nou break în setul secund

10:46 >> GAME Serena Williams. Serviciu perfect şi lovituri foarte puternice reuşite de americancă

10:43 >> GAME Simona Halep. Liderul mondial opreşte dominaţia Serenei şi câştigă primul game după cele şase consecutive adjudecate de americancă

PRIMUL SET

10:39 >> SET Serena Williams. După startul perfect cu break reuşit, Simona Halep a cedat lupta în primul set, iar americanca a câştigat şase game-uri consecutive

10:37 >> BREAK Serena Williams. Românca e de nerecunoscut, continuă să greşească, iar Serena închide repede toate punctele cu lovituri precise

10:33 >> GAME Serena Williams. Americanca îşi continuă evoluţia perfectă şi câştigă al patrulea game consecutiv

10:30 >> BREAK Serena Willams. Trei game-uri la rând câştigate de americancă. Liderul mondial continuă să comită multe erori neforţate

10:26 >> GAME Serena Williams. Liderul mondial greşeşte foarte multe mingi, americanca profită, loveşte puternic şi face 2-1

10:23 >> BREAK Serena Williams. Americanca trece peste startul slab de partidă şi profită de a treia şansă de break

10:20 >> BREAK Simona Halep. Start perfect al liderului mondial. Break la 0 reuşit de Halep, după ce Serena a încheiat propriul serviciu cu o dublă greşeală

10:18 >> A început partida. Serena Williams serveşte prima

Simona Halep este la încălzire şi se pregăteşte să iasă pe teren

Meciul dintre Halep şi Williams va fi primul din sesiunea de seară de pe arena Rod Laver.

Aceasta va fi a zecea lor partidă directă (8-1 pentru Williams), prima de când Serena a devenit mamă.

Afla mai multe despre: halepserenaaustralian open