Final de drum la Charleston. Jaqueline Cristian, învinsă de Daria Kasatkina într-un meci de peste 2 ore şi jumătate

Jaqueline Cristian a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina, cu 6-7 (4/7), 6-2, 6-3, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari.

Jaqueline Cristian (25 ani, 83 WTA), care a reuşit două victorii consecutive în faţa unor jucătoare din top 20 mondial (Madison Keys, Emma Navarro), s-a înclinat după aproape trei ore de joc (2 h 42 min).

Singurul meci direct cu Kasatkina (26 ani, 11 WTA) s-a încheiat cu abandonul româncei în 2022, în turul al doilea la Doha, la scorul de la 2-2 în setul secund, după ce îl câştigase pe primul cu 6-2. Kasatkina a câştigat titlul la Charleston în 2017.

Jaqueline Cristian s-a ales cu un cec de 22.146 de dolari şi 108 puncte WTA pentru evoluţia sa din Carolina de Sud.

Afla mai multe despre: kasatkina