Finală de vis la Roland Garros. Djokovic s-a impus într-un meci de patru ore cu Tsitsipas, iar acum va lupta pentru trofeu cu Nadal

Novak Djokovic, liderul ATP, l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas, locul 6 ATP şi cap de serie numărul 5, scor 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1, şi s-a calificat în finală la Roland Garros.

Meciul a durat trei ore şi 54 de minute.

În finală, Djokovic va evolua contra spaniolului Rafael Nadal, cap de serie numărul 2, care a trecut de argentinianul Diego Schwartzman, locul 14 ATP şi cap de serie 12, scor 6-3, 6-3, 7-6 (7/0), după trei ore şi 12 minute.

Va fi a treia finală de la Roland Garros între Nadal şi Djokovic (Rafa a câştigat în 2012 şi 2014) şi primul duel la Paris între cei doi după ce sârbul s-a impus în sferturi în 2015.

Nadal are deja 12 trofee la Roland Garros, în timp ce Djokovic ţinteşte al 18-lea său titlu de Mare Şlem din carieră. Dacă se va impune, duminică, ibericul va obţine cel de-al 20-lea trofeu de Grand Slam din carieră şi va egala recordul elveţianului Roger Federer. Sârbul s-a impus o singură dată la Roland Garros, în 2016.

Afla mai multe despre: djokovic