Florentin Matei a înscris un gol pentru Apollon în campionatul Ciprului

Fotbal

Fotbalistul echipei Apollon Limassol, Florentin Matei, a înscris un gol în meciul câştigat, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei Ethnikos Achnas, în etapa a XIX-a a campionatului Ciprului.

Matei a marcat din penalti în minutul 77, după care a fost înlocuit cu Vasiliou. Au înscris pentru învingători şi Pittas ’42, ’79 şi Szalai ’56. Pentru Ethnikos a marcat Kostovski, în minutul 70.

Apollon este lider în clasament, cu 39 de puncte, iar Ethnikos este pe locul 13, cu 12 puncte. În etapa viitoare se joacă derby-ul dintre Apollon şi Omonia Nicosia. Omonia este la 3 puncte  în spatele celor de la Apollon. Formaţia lui Florentin Matei a înscris 41 de goluri în numai 18 etape de campionat.

Campionatul din Cirpu este asemănător cu cel din România ca format, cu primele 6 formaţii luptând în play-off şi restul de 8 în play-out cu ultimele două echipe care retrogradează în liga secundă.