Formula 1 se mută în acest final de săptămână la Hungaroring, pentru etapa a 12-a a sezonului. Astăzi se vor disputa calificările

Formula 1

Ungaria este scena celei de-a 12-a runde a sezonului din Formula 1. Weekendul de cursă de la Hungaroring a început cu surprize mari în antrenamente.

Hamilton şi Mercedes au fost de nerecunoscut. Liderul la zi din clasamentul piloţilor a terminat ambele manşe de vineri pe poziţia a cincea, iar coechipierul Bottas a fost chiar mai slab. Pentru cei mai buni timpi s-au bătut Red Bull şi Ferrari.

Prima sesiune a fost acontată de australianul Ricciardo, care i-a luat faţa lui Vettel pentru mai puţin de o zecime de secundă. Verstappen a fost al treilea, iar Raikkonen al patrulea. Ordinea s-a schimbat în a doua sesiune, câştigată de Vettel. Neamţul a fost urmat de Verstappen şi de Ricciardo, iar Raikkonen a încheiat din nou plutonul.

Calificările din Marele Premiu al Ungariei vor avea loc sâmbătă, de la ora 16, în direct pe Telekom Sport 1.

Afla mai multe despre: formula 1