FORMULA 1 | Vettel a câştigat Marele Premiu al Bahrainului. Raikkonen implicat într-un incident gravgalerie foto

Formula 1

Pilotul german al echipei Ferrari, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, pe circuitul de la Sakhir, Marele Premiu al Bahrainului, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Vettel s-a impus şi în prima etapă, luna trecută, la Melbourne.

Locul doi a fost ocupat de finlandezul Valteri Bottas (Mercedes), iar pe trei s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Pe patru a terminat Pierre Gasly (Franţa/Toro Rosso-Honda), pe cinci a încheiat Kevin Magnussen (Danemarca/Haas), iar primele zece poziţii sunt completate de Nico Hulkenberg (Germania/Renault) – 6, Fernando Alonso (Spania/McLaren-Renault) – 7, Stoffel Vandoorne (Belgia/McLaren-Renault) – 8, Marcus Ericsson (Suedia/Sauber-Ferrari) – 9 şi Esteban Ocon (Franţa/Force India) – 10.

Finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) şi olandezul Max Verstappen (Red Bull) au abandonat.

Raikkonen a abandonat după ce a accidentat un mecanic în turul 36/57. Aflat pe locul al treilea, Raikkonen a intrat la boxe pentru al doilea schimb de pneuri în cursa de la Sakhir. Operatorul cricului pentru trenul faţă de roţi a coborât monopostul, deşi roata stânga-spate se blocase şi nu fusese schimbată. Pilotul finlandez a înţeles că schimbul a fost efectuat şi a plecat de pe loc, acroşând unul dintre mecanicii care lucrau la roata blocată. Mecanicul a primit îngrijiri medicale pe linia boxelor, apoi a fost transportat la spital.

Kimi Raikkonen a parcurs câteva zeci de metri cu trei pneuri de compoziţie supersoft şi una soft, înainte de a i se cere imperios de la boxe să oprească maşina. Finlandezul a ieşit nervos din monopost şi s-a dus direct la vestiare, aruncând în perete o sticlă de apă.

Etapa a treia a CM de F1, Marele Premiu al Chinei, va avea loc în 15 aprilie, la Shanghai şi va putea fi urmărită la Telekom Sport.

10. Esteban Ocon (Force India)

FINAL: Plecat din pole-position, Sebastian Vettel a câştigat cursa din Bahrain.

19:36 Valtteri Bottas, la doar 1,296 secunde în spatele lui Vettel cu trei tururi înainte de final.

Recapitulare:

• Hamilton a depăşit trei maşini dintr-un foc.

• Amândoi piloţii RedBull au părăsit întrecerea.

• Vettel conduce cursa cu un avans de 4.996.

• Raikkonen s-a retras, după ce a trecut cu roata spate peste unul dintre mecanicii săi.

Mecanicul Ferrari a fost transportat la spital pentru mai multe investigaţii.

19:15 Accident grav la Bahrain! Raikkonen a trecut peste un mecanic la a doua oprire la boxe.

18:58 Cursă excelentă pentru Vettel. Pilotul german profită de ritmul mai bun şi de cauciucurile proaspete şi-l depăşeşte pe Hamilton. Englezul se află acum la 16 secunde de primul loc.

18:55 Hamilton va trebui în curând să treacă pe la boxe. Va reuşi Mercedes să câştige jocul tactic la Bahrain?

18:44 Vettel intră la boxe. Bottas face şi el prima oprire, iar Hamilton profită şi urcă pe primul loc.

Turul 15. Cine câştigă?

18:36 Am intrat în perioada de urmărire, toţi piloţii încearcă să-şi menaje cauciucurile. Deja se fac calculele pentru finalul cursei.

18:32 Sar scântei la cursa Bahrainului!

18:29 Hamilton a urcat până pe patru, după ce a plecat de pe poziţia a zecea. În fruntea cursei, Vettel s-a distanţat la 3 secunde de Bottas.

18:18 Debut catastrofal pentru RedBull. Max Verstappen a rămas fără pneu la roata stânga spate, Ricciardo e out.

18:12 Start perfect pentru Vettel!

18.10: S-a plecat în turul de încălzire.

UPDATE Mai sunt doar 40 de minute pâna la debutul în cursa de la Bahrain!

UPDATE Pilotul german al echipei Ferrari, Sebastian Vettel, va pleca din pole-position la Marele Premiu al Bahrainului, el afându-se pe prima poziţie a grilei de start pentru a 51-a oară în carieră.

Vettel va fi urmat de coechipierul său, finlandezul Kimi Raikonenn, în timp ce al treilea va fi Valteri Bottas (Mercedes).

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) s-a clasat al patrulea, dar va pleca al nouălea din cauza unei penalizări.

Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a fost al cincilea, iar francezul Pierre Gasly (Toro Rosso) s-a clasat pe şase.

Danezul Kevin Magnussen (Haas) a fost pe 7, iar Nico Hulkenberg (Renault) a fost al optulea.

Esteban Ocon de la Force India a fost pe locul 9, iar spaniolul Carlos Sainz Jr. (Renault) a fost al zecelea.

Marele Premiu al Bahrainului are loc duminică.

PROGRAMUL COMPLET DIN WEEKEND
Vi 14:00 - Prima sesiune de antrenamente (Telekom Sport 2)
Sâ 15:00 - A doua sesiune de antrenamente (Telekom Sport 3)
Sâ 18:00 - Calificări (Telekom Sport 3)
Du 18:10 - Cursa (Telekom Sport 3)

LIVE VIDEO Formula 1. Marele Premiu al Bahrainului

Sebastian Vettel a triumfat în prima cursă a sezonului, cea disputată în Australia, totul în condiţiile în care Lewis Hamilton a plecat din pole position. Diferenţa nu a fost făcută de piloţi, ci de cele două staff-uri, Ferrari alegând o strategie superioară celor de la Mercedes. De altfel, acest lucru îl putem observa şi din clasările celorlalţi piloţi. În vreme ce Kimi Räikkönen, membru Ferrari, a prins ultima treaptă a podiumului, Valtteri Bottas, finlandezul celor de la Mercedes, s-a clasat abia pe locul 8.

Rămâne de văzut cum vor sta lucrurile în Bahrain, acolo unde atât Vettel, cât şi Hamilton se simt bine. Neamţul are trei victorii, ultima chiar anul trecut, în timp ce Hamilton s-a impus de două ori, în 2014 şi 2015. Acest circuit i se potriveşte şi lui Fernando Alonso, pilotul de la McLaren-Renault, care a triumfat de asemenea de trei ori în Bahrain. Alonso a obţinut un rezultat bun în prima cursă a sezonului, clasându-se pe 5.

Formula 1 se vede pe Telekom Sport şi în următorii doi ani! Programul complet al curselor

Afla mai multe despre: formula 1sebastian vettellewis hamiltonautotelekom sport