Fosta echipă a lui Ladislau Boloni, Royal Antwerp, a cucerit Cupa Belgiei după o pauză de 28 de ani

Antwerp a cucerit Cupa Belgiei la fotbal după o pauză de 28 de ani, sâmbătă, prin victoria cu scorul de 1-0 (1-0) în finala cu FC Bruges.

În primul meci oficial de fotbal disputat în Belgia după pauza impusă de pandemia de coronavirus, în luna martie, fosta echipă antrenată de Ladislau Boloni s-a impus prin golul marcat de internaţionalul israelian Lior Refaelov (25).

Pentru Antwerp a fost al treilea trofeu în Cupa Belgiei, după cele din 1955 şi 1992. FC Bruges rămâne cu 11 trofee, ultimul câştigat în 2015. Acesta a fost ultimul joc disputat din sezonul 2019-20, care a fost îngheţat la circa o lună după suspendarea sa, cu declararea formaţiei FC Bruges campioană.

Finala a fost programată iniţial pe 22 martie, dar s-a disputat cu doar o săptămână înaintea debutului noului sezon, la Bruxelles, fără spectatori.

Afla mai multe despre: fotbal