Fotbalistul român care i-a impresionat pe jurnaliştii elveţieni: „Strălucitor! A salvat România”

Echipa națională

Presa din Elveţia l-a lăudat pe Horaţiu Moldovan, portarul echipei naţionale a României.

Goalkeeper-ul Rapidului a făcut un nou meci mare în tricoul naţionalei, iar prestaţia sa nu a fost trecută cu vederea de presa elveţiană. Aceasta a remarcat paradele superbe reuşite de Moldo, pe lângă analiza întregului meci de pe Arena Naţională.

„În prima repriză, elveţienii au avut posesia mai mult şi au reuşit mai multe pase. Dar niciuna dintre echipe nu şi-a creat ocazii importante, astfel că scorul la pauză a fost 0-0. Prima repriză a fost caracterizată de multe dueluri. Ambele echipe s-au apărat foarte sus şi au dat puţine spaţii. Dacă Elveţia vrea să câştige grupa, trebuie să joace mult mai consistent în repriza secundă”, au scris elveţienii la pauză.

„Elveţia începe slab în repriza secundă. Iar în minutul 50, românii au luat avantajul meritat. Stanciu e liniştit la mijloc, de unde centrează. Moruţan pune cu capul mingea în mijlocul careului, iar Alibec trebuie doar să o împingă. Apărarea Elveţiei a fost pur şi simplu inexistentă în această fază.

Elveţia a reuşit apoi să reacţioneze şi a avut două ocazii importante, prin Okafor, în minutul 60, şi Vargas, în minutul 62. Dar portarul român Moldovan a reuşit să salveze strălucit în ambele faze. Elveţia a pierdut, 0-1, iar România a câştigat grupa”, au concluzionat elveţienii de la cunoscuta publicaţie Blick.

Afla mai multe despre: romaniaelvetiahoratiu moldovaneuro 2024