FOTO | Fază extrem de controversată la Brazilia - Belgia. Nici măcar VAR-ul nu a lămurit situaţiagalerie foto

Cupa Mondială

O fază foarte controversată s-a petrecut în minutul 56 al meciului Brazilia - Belgia, din sferturile Cupei Mondiale. Gabriel Jesus a fost faultat, dar arbitrul n-a acordat nimic nici măcar după ce a cerut VAR.

Arbitraul video ar fi trebuit să rezolve mare parte din problemele apărute mai ales în careu. Însă nu are de fiecare dată efect. O astfel de situaţie s-a petrecut la Brazilia - Belgia. În minutul 56, când Belgia avea 2-0, Jesus i-a trecut mingea printre picioare lui Vertonghen, dar atacantul lui Manchester City a fost ”controlat” la picioare de Kompany.

În primă fază, centralul Milorad Mazic a arătat repunere din 6 metri. Dar brazilienii au cerut VAR şi pe reluări s-a observat cum Kompany a faultat clar în careu. Totuşi, arbitrii din studioul VAR i-au transmis lui Milorad Mazic că n-a fost penalty. O decizie controversată, mai ales că mingea încă se afla în teren în momentul în care Jesus a fost lovit de Kompany.

Afla mai multe despre: cupa mondialabraziliabelgiafaultvar