FOTO INEDIT | Un artist grafic brazilian a creat un alfabet bazat pe fotografiile cu căderile lui Neymargalerie foto

Cupa Mondială

Un artist grafic brazilian a creat un alfabet bazat exclusiv pe fotografiile cu căderile lui Neymar de la Cupa Mondială din Rusia.

Luciano Jacob, director grafic al agenţiei braziliene Mutato, a găsit o nouă modalitate de a-l ironiza pe Neymar pentru simulările de la turneul final din Rusia: un alfabet inedit cu căderile conaţionalului său.

Atacantul brazilian Neymar a stat căzut pe gazon 14 minute, la această ediţie a Cupei Mondiale. Cel mai mult, el a fost la pământ, susţinând că a fost accidentat, cinci minute şi 29 de secunde, în partida cu Mexic, din optimile competiţiei.

Neymar este jucătorul cel mai faultat la această Cupă Mondială - de 23 de ori, în patru partide, dar are tendinţa de a exagera loviturile primite.

Echipa naţională a Braziliei a părăsit competiţia în faza sferturilor de finală, fiind învinsă de Belgia, cu scorul de 2-1.

Afla mai multe despre: neymaralfabetinedit