FOTO | Momente dificile pentru Halep! A chemat medicul pe teren. Ce s-a întâmplat cu Simona la Romagalerie foto

Simona Halep a avut probleme medicale în setul decisiv al confruntării cu Marketa Vondrusova, într-un moment în care cehoaica avea avantaj pe tabelă 2-6, 7-5, 2-1.

Halep a acuzat dureri musculare la bicepsul femural al piciorului stâng şi a cerut intervenţia fizioterapeutului. Simona Halep câştigase clar primul set (6-2), însă adversara a ridicat nivelul de joc în al doilea set, pe care l-a şi câştigat, scor 7-5.

Halep a primit îngrijiri chiar pe terenul de joc, cel mai probabil fiind vorba despre o contractură puternică, după care a revenit pe teren şi a câştigat cu uşurinţă următorul game de serviciu (40-0), egalând situaţia pe tabelă.

În cele din urmă, Vondrusova şi-a adjudecat şi decisivul, scor 6-3 şi s-a calificat în optimi.