FOTO + VIDEO | O repriză de vis, alta de coşmar! România s-a prăbuşit în faţa Rusiei! Cristina Neagu a făcut show în tribunegalerie foto

Handbal

Fără Cristina Neagu, România a evoluat la nivel înalt doar în prima repriză. Am condus şi am controlat startul de partidă, dar ne-am prăbuşit inexplicabil în repriza secundă. Rusia a câştigat la şase goluri diferenţă, iar fetele lui Martin Ambros rămân acum să lupte pentru medalia de bronz.

România a început senzaţional meciul cu Rusia şi am avut senzaţia că putem să câştigăm şi fără Cristina Neagu. Liderul naţionalei noastre a văzut meciul din tribune şi a trăit la maximum confruntarea.

Dacă prima parte a fost una excelentă pentru selecţionata lui Martin Ambros, repriza secundă a fost un adevărat coşmar. Ne-am prăbuşit fără explicaţii. Atacul n-a mers, apărarea a cedat foarte uşor. În final, Rusia a câştigat cu 28-22, iar României i-a rămas doar lupta din finala mică, pentru medalia de bronz.

LIVE TEXT | RUSIA - ROMÂNIA 28-22

Min. 60: Final.

Min. 53: Avem şapte goluri de recuperat cu şapte minute înainte de final. Aproape imposibil.

Min. 49: Nu funcţionează nimic în această repriză! Primim goluri uşor şi nu putem să marcăm.

Min. 40: Al doilea gol consecutiv pentru România. Înscriem în inferioritate.

Min. 37: După 7 minute şi 45 de secunde din partea a doua, reuşim, în sfârşit, să marcăm.

Min. 36: Şase minute fără gol pentru România.

Min. 33: Start slab de repriză pentru ”tricolore”. Nu am reuşit să marcăm şi am primit trei goluri.

Min. 31: Rusoaicele deschid repriza a doua cu gol.

Min. 30: Pauză. Un gol avantaj pentru Rusia!

Min. 26: Ne egalează rusoaicele, dar avem atacul!

Min. 21: Ce ratare! Bara le salvează pe rusoaice.

Min. 20: Gol Pintea şi eliminare de 2 minute pentru Rusia. Excelent!!!

Min. 18: Înscriem în inferioritate numerică! Neagu trăieşte la maximum partida din tribune.

Min. 16: Dumanska apără un 7 metri! Dragut marchează!

Min. 15: Contraatac perfect. Chiper la finalizare. Avem două goluri avans.

Min 12: Gol frumos pentru Chiper.

Min. 8: Ratăm şi noi, ratează şi ele! Denisa Dedu, paradă uriaşă!!!

Min. 6: Rusoaicele revin în meci şi egalează.

Min. 3: Reuşim să înscriem din nou. Start bun pentru fetele noastre.

Min. 1: Start bun pentru România. Înscriem primul gol.

Min. 1: A început meciul.

INFO: În lipsa Cristinei Neagu, Valentina Ardean-Elisei este căpitanul României în meciul cu Rusia.

România a prins cu noroc semifinalele CE din Franţa după ce a fost învinsă de Ungaria în ultimul meci din grupele principale. Pentru că am pierdut la doar două goluri diferenţă am reuşit calificarea în penultimul act. Vestea proastă este însă că tricolorele vor juca în semifinale fără Cristina Neagu, a doua marcatoare a competiţiei. În locul ei, a fost chemată Bianca Bazaliu, handbalista CSMului.

Echipa lui Martin Ambros a fost învinsă şi de Olanda şi are două înfrângeri la această ediţie, la fel ca şi adversarele noastre de astăzi. Rusia a fost bătută de Slovenia şi Suedia. Rusoaicele nu au nicio golgheteră între primele 10 marcatoare ale turenului, în timp ce România le are pe Neagu şi Buceschi pe podium, locurile 2 şi 3.

Afla mai multe despre: româniarusiace de handbal feminincristina neagubianca bazaliu