Franţa, prima înfrângere după ce a devenit campioană mondială. Victoria Olandei trimite Germania în Liga B. Scenariul prin care România poate da peste nemţigalerie foto

Franţa a pierdut primul meci după ce a cucerit titlul mondial. A fost o înfrângere, scor 0-2, aseară, în faţa reprezentativei Olandei, în Liga Naţiunilor.

Wijnaldum, în minutul 44, şi Depay, în minutul 90+5, din penalty, au fost marcatorii olandezilor.

În urma acestui rezultat, Germania a retrogradat matematic în Liga B. În cazul în care va obţine promovarea, România ar putea da în sezonul următor al Ligii Naţiunilor peste fosta campioană mondială. Cu două etape rămase de disputat, tricolorii lui Cosmin Contra sunt la două puncte în spatele liderului Serbia.

Tot aseară, în Divizia B, grupa 1, Slovacia a învins Ucraina, scor 4-1, iar în grupa 4, Danemarca a învins Ţara Galilor, scor 2-1.

În Divizia C, grupa 3, ambele meciuri s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1: Cipru - Bulgaria şi Slovenia - Norvegia.

Armenia a învins Gibraltar, scor 6-2, în Divizia D, grupa 4, iar Macedonia a trecut de Liechtenstein, scor 2-0.

Afla mai multe despre: frantaromaniagermaniaolandaliga natiunilor