FED CUP 2019 | România - Franţa 2-3. C'est fini! ”Tricolorele” ratează calificarea în finala din Australiagalerie foto

România a ratat calificarea în finala FedCup, după ce perechea Monica Niculescu/Simona Halep a fost învinsă, duminică, la Rouen, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4, de cuplul Kristina Mladenovic/Caroline Garcia. Franţa s-a impus în faţa României, cu scorul de 3-2, în semifinalele FedCup.

Florin Segărceanu a lăsat pe bancă jucătoarele bune de dublu din echipe România, ca Irina Begu (accidentată), Mihaela Buzărnescu şi Raluca Olaru, preferând-o pe Simona Halep, care evoluase duminică trei ore cu Garcia, la simplu, şi care nu prea participă la proba de dublu. Căpitanul nejucător al României a mizat însă pe spiritul de luptătoare al Simonei Halep. Iar numărul 2 mondial a luptat cât a putut, alături de Monica Niculescu, dar ele au trebuit să se recunoască învinse o excelentă echipă franceză.

Şi Garcia a fost pe teren după meciul lung de simplu, pentru că Julien Benneteau nu se putea lipsi de aportul fostei numărul 2 mondial de dublu. Partenera ei, fosta coechipieră dintr-o echipă de succes, Kristina Mladenovic, formaţie destrămată de mai mult timp de neînţelegerile dintre ele, este acum pe locul 3 WTA la dublu.

În primul set, deşi nu au jucat de mult timp împreună, Halep şi Niculescu au evoluat mai bine şi s-au completat excelent. Halep i-a luat locul Irinei Begu în spatele terenului, a fost responsabilă cu mingile lungi, în diagonală, în timp ce Niculescu a fost la intercepţie şi a făcut diferenţa cu loburi senzaţionale.

Veriga mai slabă din jocul franţuzoaicelor a fost Mladenovic, care şi-a pierdut de două ori serviciul, la 1-1 şi la 5-5. Şi româncele şi-au pierdut o dată serviciul, prin Monica Niculescu, la 2-1, astfel că scorul primului set a fost 7-5 pentru jucătoarele oaspete, după 49 de minute.

Mladenovic şi-a luat revanşa în setul al doilea, cu un foarte eficient joc din faţa fileului, poziţie din care a interceptat mingi şi a făcut numeroase puncte. Monica Niculescu şi-a pierdut iar serviciul, la 1-2, apoi Simona Halep a imitat-o la 1-4 şi scorul a ajuns 1-5. Româncele au "spart" din nou serviciul Kristinei Mladenovic, apoi s-au apropiat la 3-5. Însă Garcia, impecabilă la serviciu, şi Mladenovic au reuşit să egaleze la seturi, după 6-3 şi după 100 de minute de joc.

Garcia, cu serviciul, şi Mladenovic, cu jocul extraordinar la fileu, au împiedicat echipa română să facă un break, salvând trei mingi de 0-2, în decisiv. La 2-2, a fost rândul româncelor să anuleze mingi de break, un 0-40, pe serviciul Simonei Halep, pentru a prelua conducerea, cu 3-2. S-a mers cu echilibrul până la 4-4, când Simona Halep nu şi-a mai putut fructifica serviciul. A făcut-o Garcia, iar perechea franceză s-a impus cu 6-4, după două ore şi 37 de minute.

După meciurile de simplu, România şi Franţa au fost la egalitate, scor 2-2, în semifinalele FedCup.

Irina Begu, locul 83 WTA, a fost învinsă, duminică, la Rouen, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-2, de Pauline Parmentier, locul 53 WTA.

Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, tot duminică, cu scorul de 6-7 (6), 6-3, 6-4, pe Caroline Garcia, locul 21 WTA.

În primul meci al zilei de sâmbătă, Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe Kristina Mladenovic, numărul 66 mondial. Apoi, Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-3, 6-3, de Caroline Garcia, locul 21 WTA, în al doilea meci al semifinalei FedCup Franţa - România de la Rouen.

În urma acestui eşec, România va rămâne în Gupa Mondială I şi va juca anul viitor în sferturile de finală.

Franţa va evolua, în deplasare, la 9 şi 10 noiembrie, în finala FedCup, cu Australia, care a învins Belarusul cu 3-2.

Mladenovic/Garcia - Halep/Niculescu 5-7, 6-3, 6-4

SETUL 3

Game-ul 10: Garcia îşi face serviciul, iar Franţa merge în finala din Australia (6-4)

Game-ul 9: Simona Halep face dublă greşeală şi francezele au prima şansă la câştigarea partidei (5-4)

Game-ul 8: Echipa României părea să deţină controlul în game, dar Mladenovic şi Garcia au revenit spectaculos şi au egalat din nou (4-4)

Game-ul 7: Româncele preiau din nou conducerea. Ar fi momentul potrivit pentru un break. Francezele par ieşite din ritm (3-4)

Game-ul 6: Mladenovic şi Garcia revin de la 0-30 şi câştigă punctul. Din nou egalitate (3-3)

Game-ul 5: Simona Halep face spectacol! Trei servicii perfecte readuc echipa României în game. Apoi, Monica stă foarte bine la fileu şi aduce punctul (2-3)

Game-ul 4: Cu Mladenovic la serviciu, echipa Franţei restabileşte egalitatea (2-2) Va servi Halep

Game-ul 3: Daaaa! Punct superb reuşit de Monica Niculescu! 2-1 pentru românce

Game-ul 2: Româncele au avut şansa unui break foarte rapid în set, însă francezele au revenit şi au câştigat punctul (1-1)

Game-ul 1: Halep şi Niculescu încep foarte bine setul decisiv şi câştigă primul punct (0-1)

SETUL 2

Game-ul 9: Joc tactic foarte bun făuc de echipa Franţei! Avem parte de set decisiv (6-3)

Game-ul 8: Un nou punct pentru fetele noastre.  Halep şi Niculescu, obligate să facă break-ul pentru a rămâne în meci (5-3)

Game-ul 7: Fetele noastre câştigă game-ul, dar mai au neveie de încă un break pentru a restabili egalitatea (5-2)

Game-ul 6: Mladenovic şi Garcia câştigă uşor punctul şi vor servi pentru a-şi adjudecat setul secund (5-1)

Game-ul 5: Garcia a preluat controlul schimburilor şi a mai adus un punct echipei Franţei (4-1)

Game-ul 4: Break reuşit de franceze, după un joc solid al Carolinei Garcia (3-1)

Game-ul 3: Punct rapid câştigat de echipa din Franţa (2-1) Urmează Monica Niculescu la serviciu

Game-ul 2: Avem parte de un meci echilibrat la Rouen! Francezele ştiu că trebuie să câştige setul doi şi ţin de fiecare punct (1-1)

Game-ul 1: Game lung pe serviciul francezelor (12 minute)! Halep şi Niculescu au avut şansa de a face break-ul în mai multe rânduri însă în cele din urmă Mladenovic şi Garcia s-au impus (1-0)

SETUL 1 REZUMAT VIDEO

Game-ul 12: Monica Niculescu este dezlănţuită! Jocul exuberant al sportivei de pe locul 132 WTA aduce primul set României (5-7)

Game-ul 11: Uşor, uşor jocul româncelor se leagă tot mai bine. O minge superbă a Monicăi Niculescu aduce break-ul pentru fetele noastre (5-6)

Game-ul 10: Joc solit al fetelor noatre pe propriul serviciu. Din nou egalitate (5-5)

Game-ul 9: Echipa Franţei îşi face serviciul. Fetele noastre vor servi pentru a rămâne în meci (5-4)

Game-ul 8: România a condus cu 40-0, francezele ne-au dat ceva emoţii, reuşind să câştige două mingi consecutive, dar cu ceva noroc fetele noastre au izbutit să câştige punctul care a restabilit egalitatea (4-4)

Game-ul 7: Mladenovic şi Garcia câştigă punctul pe greşelile româncelor (4-3)

Game-ul 6: Fetele noastre anulează o şansă de break a echipei Franţei şi câştigă punctul care restabileşte egalitatea (3-3)

Game-ul 5: Demonstraţie de forţă a francezelor! Mladenovic şi Garcia câştigă punctul la zero (3-2) Urmează Halep la serviciu

Game-ul 4: Monica face câteva greşeli neforţate şi jucătoarele franceze restabilesc egalitatea la game-uri (2-2)

Game-ul 3:  Româncele fructifică a patra minge de break şi preiau conducerea meciului (1-2)

Game-ul 2: Niculescu stă foarte bine la fileu şi aduce punctul României (1-1)

Game-ul 1: Francezele încep bine meciul şi câştigă pe propriul serviciu (1-0)

A început meciul de dublu

Cele două echipe au intrat pe teren! Urmează câteva minute de încălzire

UPDATE: Au fost anunţate echipele care vor intra în teren pentru proba de dublu: Mladenovic/Garcia- Halep/Niculescu

UPDATE: Partida dintre Pauline Parmentier - Irina Camelia Begu s-a încheiat cu victoria sportivei din Franţa. Acum urmează meciul de dublu. Încă nu se ştiu echipele care vor intra în teren, dar e greu de crezut că Begu va reveni în teren ţinând cont că s-a accidentat în finalul meciului

Pauline Parmentier - Irina Camelia Begu 6-3, 2-6, 6-2

SETUL 3 REZUMAT VIDEO

Game-ul 8: Parmentier profită de accidentarea Irinei. Jucătoarea franeză o alergă pe Begu dintr-un colţ în altul, lucru pe care românca nu mai poate să-l facă în acest moment din cauza problemelor la gleznă

Begu a suferit o accidentare la glezna piciorului drept. Românca pare hotărâtă să ducă meciul până la final

Game-ul 7: În timp ce toată suflarea românească aştepta o revenire a Irinei Begu, Parmentier mai face un break şi va servi pentru a restabili egalitatea (5-2)

Game-ul 6: Parmentier îşi face serviciul iar şansele Irinei Begu de a reveni în meci sunt tot mai mici (4-2)

Game-ul 5: Joc solid al Irine Begu. Românca reduce din diferenţă (3-2)

Game-ul 4: Greşelile Irinei Begu stabilesc din nou câştigătoarea punctului (3-1)

Game-ul 3: Jocul Irinei Begu se apropie tot mai mult de cel din finalul seutului doi. Românca face primul punct în setul 3 (2-1)

Game-ul 2: Irina a facut prea multe greşeli neforţate ceea ce a băgat-o din nou în joc pe jucătoarea franceză (2-0)

Game-ul 1: Parmentier începe în forţă setul trei şi câştigă primul punct pe serviciul Irinei Begu

SETUL 2 REZUMAT VIDEO

Game-ul 8: Irina Begu câştigă pe serviciul adversarei şi restabileşte egalitatea (2-6)

Game-ul 7: Begu îşi face serviciul, iar PArmentier va servi pentru a rămâne în joc (2-5)

Game-ul 6: Câteva mingi trimise de Begu ies afară şi Parmentier are şansa de a mai reduce din diferenţă (2-4)

Game-ul 5: Irina Begu pare dezălţuită. Românca mătură terenul cu Parmentier şi o obligă să lovească din poziţii imposibile (1-4)

Game-ul 4: Break prematur reuşit de Begu. românca ia o opţiune serioasă în vederea câştigării setului doi (1-3)

Game-ul 3: Irina are serviciul de partea ei. Când intra primul serviciul, românca este de netrecut (1-2)

Game-ul 2: Parmentier controlează schimburile şi restabileşte egalitatea (1-1)

Game-ul 1: Stare mentală excelentă pentru Parmantier. Jucătoarea franceză reuşeşte să returneze în teren din orice poziţie. Cu toate acestea Irina face faţă foarte bine presiunii şi câştigă primul punct al setului doi, după ce salvează minge de break.

Game-ul 9: Parmentier o plimbă dint-un colţ în altul pe Begu şi gaştigă punctul care îi aduce primul set (6-3)

Game-ul 8: Un punct realizat numai din serviciu de Camelia Begu (5-3) Prestaţie care ne dă încredere că Irina va reuşi mai mult în setul doi

Game-ul 7: Begu pune presiune pe adversară, dar nu reuşeşte să facă break-ul. Multe dintre mingile româncei depăşind spaţiul de joc (5-2)

Game-ul 6: Ajutată şi de fileu Irina Begu izbuteşte să-i mai ia francezei un game uşor. Joc solit etalat de sportiva din România (4-2)

Game-ul 5: Parmentier pare de neoprit. Franceza îşi face serviciul şi se duce la 4-1 pe tabelă

Game-ul 4: Begu a început bine game-ul, conducând cu 30-0, dar franceza a pus stăpânire apoi pe joc şi a întors rezultatul în favoarea sa (3-1)

Game-ul 3: Begu încearcă să o ţină pe Parmentier departe de linia de fund a terenului, dar asta o face să comită mai multe greşeli neforţate (2-1)

Game-ul 2: Game la zero câştigat de Camelia Begu, care restabileşte egalitatea (1-1)

Game-ul 1: Parmentier îşi face serviciul şi câştigă primul punct al confruntării (1-0)

A început cel de-al patrulea meci al semifinalei dintre Franţa şi România

UPDATE: Pauline Parmentier - Irina Camelia Begu va fi meciul patru de la Rouen

Cele două jucătoare se cunosc destul de bine. Scorul întâlnirilor directe este 3-3.

Simona Halep - Caroline Garcia 6-7, 6-3, 6-4

Update: Simona joacă bine pe propriul serviciu în ceea ce poate fi ultimul game al meciului. Mingea de set şi meci vine la 30 egal. Iar Simona CÂŞTIGĂĂĂĂ!!!! România conduce cu 2-1 Franţa!

Update: Duble greşeli pentru Caroline Garcia în momentele cheie ale game-ului. Nu făcuse niciuna în acest set! Simona are minge de break şi reuşeşte să o fructifice!!! Sportiva noastră serveşte pentru câştigarea meciului

Update: Simo începe slab game-ul 8. Garcia porneşte practic de la 30-0, dar Halep reuşeşte să echilibreze. Revine şi face 40-30 prin trei mingi perfecte, apoi îşi adjudecă serviciul.

Update: Nicio problemă reală pentru Caroline Garcia pe propriul serviciu. Franţuzoaica este din nou în avantaj

Update: Simona îşi adjudecă serviciul, după un game bun. Scorul este din nou egal

Update: Game pentru Caroline Garcia pe propriul serviciu

Update: Simona îşi câştigă şi ea serviciul, după ce a fost condusă cu 40-30. Setul decisiv este super disputat

Update: Garcia îşi face serviciul în game-ul 3 şi conduce cu 2-1

Update: Game-ul doi al setului 3 este extrem de disputat. În cele din urmă, Simona se impune după un efort fantastic. Primele două game-uri au durat nu mai puţin de 14 minute

Update: Începe setul 3 cu Caroline Garcia la serviciu. Franţuzoaica face 1-0

Rezumatul setului 2 îl poţi urmări mai jos

Update: Simona ratează prima minge de set, dar în cele din urmă se impune printr-o lovitură fantastică. Vom avea set decisiv!

Update: Game-ul 8 începe mai bine pentru Simona Halep, dar Garcia serveşte foarte bine din nou. Cu toate astea, Simo are minge de break şi o fructifică!

Update: Simona a cerut intervenţia medicului. Sportiva noastră a cerut time-out

Update: În sfârşit! Simona Halep reuşeşte să câştige pe propriul serviciu şi conduce acum cu 4-3

Update: Garcia a reintrat cumva în meci. Simona e în dificultate! Joc bun din spatele terenului, dar şi pe primul serviciu pentru Caroline care câştigă uşor game-ul 6 şi revine de la 0-3

Update: Primele probleme pentru Halep apar în game-ul 5. Garcia beneficiază de o minge de break şi se impune.

Update: Primul game pentru Garcia! Franţuzoaica se impune pe propriul serviciu

Update: Nici în game-ul 3 Garcia nu reacţionează. Halep este la control în acest debut de set şi nu-i lasă nicio şansă franţuzoaicei

Update: Mult mai agresivă în acest debut de set Simona. Face prima minge pe serviciul lui Caroline Garcia cu mare uşurinţă. Fostul număr 1 mondial domină terenul şi face rost de primele trei mingi de break din acest set, mingi pe care le concretizează.

Update: Începe setul 2 cu Simona Halep la serviciu. Fostul număr 1 mondial şi-a controlat adversar pe propriul serviciu în debutul setului 2. Simona câştigă rapid primul game al celui de-al doilea set.

Update: Primul set merge la sportiva franţuzoaică. Garcia se impune în urma unui tie break foarte disputat. Franţa începe cu dreptul ziua de astăzi. Mai jos ai un rezumat al acestui set.

Update: INCREDIBIL! Simona salvează două mingi de set şi se intră în tie break.

Update: Garcia revine la conducerea primului set după un ghem în care Halep a scăzut puţin turaţia.

Update: Simona a fost la un pas să câştige primul set al întâlnirii, dar Garcia revine de la 30-0 şi face break-ul.

Update: Halep câştigă probabil cel mai frumos ghem al meciului, ajunge la cinci ghemuri la rând câştigate şi conduce pentru prima dată în acest set.

Update: Simona o egalează la patru pe Caroline Garcia şi reintră în set.

Update: Simona îşi continuă revenirea şi face un nou break într-un ghem în care i-a cedat doar un punct lui Garcia.

Update: Halep câştigă şi pe propriul serviciu după ce la 15-15 a câştigat un punct senzaţional.

Update: Simona câştigă primul ghem după 20 de minute de joc.

Update: Backhand-ul lui Halep se opreşte în fileu, iar Garcia reuşeşte un nou break, într-un ghem dominat în mare parte.

Update: Garcia îşi face din nou serviciul, fără mari probleme.

Update: Simona a încercat să domine tempoul, dar Caroline Garcia şi-a câştigat rapid şansa de a face break-ul, pe care l-a făcut în cele din urmă, chiar dacă şi franţuzoaica a făcut o greşeală neforţată.

Update: Partida a început cu Caroline Garcia la serviciu. Franţuzoaica şi-a asigurat primul ghem, dominând printr-un serviciu puternic.

UPDATE: S-a decis! Staff-ul României a hotărât ca după înfrângerea de ieri, Mihaela Buzărnescu să nu joace meciul cu Kristina Mladenovic. Locul ei va fi luat de Irina Begu.

Suporteri veniţi din România domină fondul sonor din arena în care se dispută meciurile.

Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-3, 6-3, de Caroline Garcia, locul 21 WTA, în al doilea meci al semifinalei FedCup Franţa - România de la Rouen. În primul meci al zilei, Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe Kristina Mladenovic, numărul 66 mondial.

Duminică vor avea loc următoarele meciuri, cu începere de la ora 14.00:

Caroline Garcia (21 WTA) - Simona Halep (2 WTA)

Kristina Mladenovic (66 WTA) - Mihaela Buzărnescu (30 WTA)

Caroline Garcia/Kristina Mladenovic - Irina Begu/Monica Niculescu.

Căpitanii celor două echipe pot opera schimbări în rândul jucătoarelor care vor evolua în aceste partide. Învingătoarea din această întâlnire va evolua cu Australia, care a învins-o pe Belarus, scor 3-2.

FINAL | Garcia - Buzărnescu 6-3, 6-3

SET 1

Game 1: Garcia serveşte perfect şi după un game câştigat la zero trece la conducere, 1-0

Game 2: Franţuzoaica reuşeşte breakul după ce Buzărnescu revenise, condusă la un moment dat cu 30-0, 2-0

Game 3: După un game lung în care a avut şi şanse de break, Buzărnescu pierde şansa să vină aproape de adversara sa, 3-0

Game 4: Buzărnescu reuşteşte să câştige primul ei game în acest meci, 3-1

Game 5: De data aceasta, franţuzoaica îşi valorifică serviciul fără prea mari emoţii, 4-1

Game 7: Buzărnescu reuşeşte breakul şi are din nou şanse importante la câştigarea primului set, 4-3

Game 8: Mihaela ratează o şansă imensă de a egala situaţia la gameuri iar Garcia face breakul şi va servi pentru câştigarea primul set, 5-3

Game 9: Garcia închide primul set, 6-3

SET 2

Game 1: Garcia face breakul chiar în debutul setului secund, 1-0

Game 2: Minge extraordinară cu care Buzărnescu îşi recuperează gameul pierdut pe propriul serviciu, 1-1

Game 3: Game alb câştigat de Mihaela care conduce pentru prima oară în acest meci, 1-2

Game 4: Garcia egalează scorul după un game de luptă, 2-2

Game 5: Buzărnescu revine la conducere după un game îm care reuşeşte şi o super lovitură, 2-3

Game 6: Garcia reuşeşte un as cu care încheie gameul în favoarea ei, 3-3

Game 7: Lovitură în cros a Carolinei Garcia care face breakul şi este în avantaj în acest moment, 4-3

Game 8: Garcia este la un game de victorie după ce reuşeşte să ducă scorul la 5-3

Game 9: Franţuzoaica închide setul aşa cum l-a început, cu un break, 6-3

FINAL |  Mladenovic - Halep 3-6, 1-6

Rezumatul setului 2 mai jos

SETUL 2

Game-ul 6: Victorie pentru Simona!!!! Două seturi şi o prestaţie perfectă. Mladenovic nu a avut nicio şansă!

Game-ul 5: Încă un break pentru Simona Halep. Suntem la un singur pas de câştigarea primului duel cu Franţa

Game-ul 5: Halep joacă bine şi câştigă pe propriul serviciu. Românca domină partida fără prea mari probleme

Game-ul 4: Break Simona!!! Campioana noastră duce scorul la 3-1 după ce a jucat excelent pe serviciul lui Mladenovic

Game-ul 3: După trei servicii bune în acest game, Simona câştigă acest game

Game-ul 2: Mladenovic  a dus o luptă extraordinară în acest game pentru a face faţă ritmului impus de Simona Halep. În cele din urmă, cu mari eforturi, Mladenovic îşi câştigă serviciul

Game-ul 1: Simona îşi face serviciul şi are 1-0

SETUL 1

Rezumatul VIDEO al setului 1 îl găseşti mai jos

Game-ul 9: Simona Halep îşi face serviciul şi câştigă primul set al confruntării cu Mladenovic

Game-ul 8: Simona Halep îşi consolidează break-ul. Românca se desprinde pentru prima oară la două game-uri (2-5)

Game-ul 7: Trei lovituri direct câştigătoare şi un retur de vis i-au adus Simonei Halep un nou break (3-4)

Game-ul 6: Avantajul Simonei Halep nu ţine mult. Mladenovic izbuteşte rebreak-ul (3-3)

Game-ul 5: Acelaşi tipar de joc al Kristinei Mladenovici, dar de această dată Simona Halep reuşeşte să profite de pe urma erorilor francezei şi să facă break-ul (2-3)

Game-ul 4: Simona Halep îşi face serviciul fără prea mare dificultate şi restabileşte egalitatea în meci (2-2)

Game-ul 3: Mladenovic loveşte tare toate mingile, iar asta o face să greşească în multe rânduri. Cu toate aceastea, Simona Halep nu reuşeşte să profite pe deplin de erorile jucătoarei din Franţa, iar aceasta revine de la 0-40 şi preia conducerea meciului (2-1)

Game-ul 2: Mladenovic face greşeli neforţate şi o ajută pe Simona Halep să-şi facă mult mai rapid serviciul (1-1)

Game-ul 1: Deşi Halep a condus cu 40-0, Mladenovici a întors rezultatul şi a câştigat pe propriul serviciu (1-0)

Imnul României a răsunat din sute de suflete la Rouen. Preşedintele FRT, alături de Ion Ţiriac în tribune

Echipa României a intrat în teren. Simona Halep şi Kristina Mladenovic au început încălzirea.

UPDATE | Rică Răducanu s-a deplasat în Franţa pentru a susţine echipa României în semifinalele Fed Cup

Programul meciurilor confuntării Franţa - România, din FED Cup:

Sâmbătă, de la 15:00, în direct pe Telekom Sport 3

• Meciul 1: Kristina Mladenovic (66 WTA) - Simona Halep (2 WTA)
  • Meciul 2: Caroline Garcia (21 WTA) - Mihaela Buzărnescu (30 WTA)

Duminică, de la 14:00, în direct pe Telekom Sport 3

• Meciul 3: Caroline Garcia - Simona Halep
  • Meciul 4: Kristina Mladenovic - Mihaela Buzărnescu
  • Meciul 5 (dublu, dacă e cazul): Garcia (21 WTA) / Mladenovic (66 WTA) - Begu (83 WTA) /Niculescu (132 WTA)

* Pentru ziua de duminică căpitanii nejucători pot face modificări.

UPDATE 13:30 ACUM LIVE: Tragerea la sorţi pentru meciul Franţa - România, din semifinalele FED CUP 2019.

Franţa - România în FED CUP

ACUM LIVE | Tragerea la sorţi pentru meciul Franţa - România, din FED CUP! ULTIMA ORĂ: Cine va juca la simplu pentru tricolore ---> http://bit.ly/2IvQwuZ NEWS ALERT | Lovitură pentru FCSB! Şi-a dat acordul în ultima clipă: ”A semnat azi contractul” Ce anunţase Gigi Becali ---> http://bit.ly/2IGNG5H De ce s-a retras Adi Ilie la doar 32 de ani! Momentul incredibil petrecut înainte de un meci al naţionalei ---> http://bit.ly/2UPox0d

Posted by Telekom Sport on Friday, April 19, 2019

UPDATE 13:00 Tragerea la sorţi pentru meciul Franţa - România va avea loc astăzi, de la 13:30, când vom afla ordinea partidelor.  Florin Segărceanu a decis cine va fi a doua rachetă a României: Mihaela Buzărnescu va intra pe teren la simplu, alături de Simona Halep.

Numărul 2 mondial, Simona Halep este principala ameninţare pentru echipa Franţei. România joacă la Rouen semifinala FED CUP 2019, iar căpitanul nejucător al fraţuzoaicelor, fostul mare tenismen Julien Benneteau recunoaşte calitatea echipei României: ”Marele lor atu este prezenţa Simonei Halep. Toată lumea ştie cât este de puternică. E numărul 2 în lume şi campioana de Grand Slam. Cred că pornim uşor cu şansa a doua, asta în principal pentru că jucăm împotriva României lui Halep, dar vom încerca să dăm totul şi să oferim o replică pe măsură” a explicat Bennetau.

Întrebat de ce Simona Halep este marea ameninţare din lotul României şi care sunt principalele ei atuuri, Benneteau a replicat: ”Este completă! Are prea puţine lipsuri tehnice. De altfel, româncele din punct de vedere tehnic stau foarte bine, însă Halep e perfectă. În plus, pe teren este o adevărată luptătoare, acoperă excelent terenul şi face puţine greşeli” a mai spus căpitanul nejucător al Franţei.

• FED CUP 2019 Franţa - România LIVE VIDEO ONLINE şi pe Telekom Sport 3

Care sunt însă defectele Simonei? ”Evident că are şi câteva carenţe. Este important să o pui în situaţii care nu-i convin. Iar acesta va fi rolul meu şi al staff-ului meu. Indiferent de suprafaţa de joc însă, Halep joacă foarte bine. Fetele au convenit că această suprafaţă este cea mai potrivită astfel că eu sunt optimist” a mai spus Benneteau.

Franţa vrea să câştige FED CUP 2019, ceea ce ar fi o mare performanţă, prima după 16 ani. România vizează în schimb prima sa finală din istoria competiţiei. Echipa care se va impune va juca împotriva Belarusului sau Australiei.

Echipa Franţei a trecut de Belgia cu scorul de 3-1, duoă o prestaţie excelentă a lui Caroline Garcia, principala ameninţare şi pentru echipa României. România a depăşit Cehia cu scorul general de 3-2, după trei zile ”de foc” la Ostrava.

Ce este FED CUP

FED CUP este cea mai importantă competiţie sportivă din tenisul de câmp feminin, considerată omoloagă a Cupei Davis din tenisul de câmp masculin. Competiţia a debutat în 1963, iar timp de doi ani a purtat denumirea de Cupa Federaţiei. Cele mai multe trofee au fost cucerite de Statele Unite (17 trofee).

Echipa de FED CUP a Franţei: cu cine ne luptăm

Caroline Garcia este aşa cum precizam şi mai sus principala ameninţare. În vârstă de 25 de ani, Garcia a devenit profesionistă în 2011. Are 6 titluri WTA la simplu şi alte 6 la dublu, iar cea mai bună clasare a carierei sale a fost numărul 4 în lume în septembrie anul trecut. În prezent ocupă locul 21 în clasamentul WTA. În 2016 a fost pe 2 în lume şi la dublu.

Alize Cornet are 29 de ani şi ocupă în prezent locul 50 în lume. În 2009 a obţinut cea mai bună clasare a carierei sale, locul 11.

Kristina Mladenovic fost număr 10 mondial are 25 de ani şi ocupă în prezent locul 64 în lume. A făcut sferturi de finală la French Open şi la US Open şi este o jucătoare foarte bună şi de dublu. De altfel ocupă locul 3 în lume în acest clasament, iar la Wimbledon şi US Open a bifat finale.

Din lotul Franţei mai fac parte Pauline Parmentier locul 53 (o bună jucătoare de dublu) şi Fiona Ferro (locul 92 WTA).

Buzărnescu şi Niculescu sunt gata să joace contra Franţei. Ce spun fetele noastre despre meciul de la Rouen

Monica Niculescu a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, că îşi doreşte mult să joace în semifinala de Fed Cup cu Franţa şi să retrăiască momentele de la Ostrava, de la întâlnirea câştigată în faţa Cehiei. “Abia aştept dacă sunt nominalizată să joc. Am avut nişte emoţii incredibile în meciul cu Cehia şi vreau să retrăiesc acele momente. Sunt pregătită, dacă trebuie să joc aş vrea tare mult pentru că îmi place mult sala şi abia aştept să mă bucur cu echipa şi cu suporterii şi să lupt pentru ţară”, a spus Niculescu.

Mihaela Buzărnescu a declarat că îşi doreşte un rezultat bun şi este pregătită pentru orice rol în întâlnirea de la Rouen. “Faţă de Ostrava e foarte important că am mai multe jocuri în picioare. În rest nu mă simt diferit. Am încercat să fiu încrezătoare mereu şi să susţin echipa. Suntem aici să facem un rezultat cât mai bun. Sper să avem un rezultat bun. Mă simt bine. Pentru oricare dintre noi ar fi minunat să jucăm ca a doua jucătoare. Indiferent care va fi sunt sigură că vom lupta până la ultima minge. Suntem pregătite. Eu sunt pregătită pentru orice, să stau pe bancă sau să joc meci. Încerc să ajut cât mai mult”.

Raluca Olaru îşi doreşte să joace la dublu pentru echipa României: “Îmi doresc mult să fiu în teren şi să joc la fel de bine la un nivel foarte bun, ca fetele de data trecută. Vom vedea cine va juca, important este să fie cea mai bună variantă pentru echipă şi să aducem victoria”.

Irina Begu a afirmat că pentru echipa României a contat cel mai mult unitatea în ultimii ani. “Din 2014, de când am început acest parcurs, a fost unul foarte frumos, am fost unite, ne-am ajutat una pe alta şi cred că asta a contat cel mai mult, unitatea noastră. Nu pot să spun că este o diferenţă faţă de meciul trecut. Noi ne simţim la fel de bine, încercăm să ne facem treaba şi să fim cât mai relaxate”, a declarat sportiva.

Din echipa României fac parte Simona Halep, locul 2 WTA, Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, Irina Begu, locul 83 WTA, Monica Niculescu, locul 132 WTA, şi Raluca Olaru, locul 34 WTA de dublu.

Semifinala de Fed Cup dintre Franţa şi România va avea loc sâmbătă şi duminică, în direct la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: fed cup 2019simona halep