Gent, prima echipă calificată în ”sferturile” Conference League. Gift Emmanuel Orban a marcat un hat-trick în trei minute

Gent s-a impus, miercuri, scor 4-1 (4-0), pe terenul celor de la Istanbul Basaksehir, în optimile de finală ale UEFA Conference League.

• În tur, scorul a fost egal, 1-1. Belgienii merg în ”sferturi”, cu 5-2 la general.

Calificarea belgienilor, ”cadou” de la Gift Emmanuel Orban

Omul meciului a fost, de departe, atacantul nigerian al celor de la Gent - Gift Emmanuel Orban (20 de ani). Acesta a reuşit să marcheze trei goluri în interval de trei minute - în 31, 32 şi 34 .

Colegul său, Hugo Cuypers a înscris şi el, în minutul 37, iar calificarea în faza următoare era decisă încă de la pauză.

Golul de onoare al turcilor a fost marcat de belgianul Adnan Januzaj, în minutul 88 al meciului.

• Basaksehir a avut tur liber în runda precedentă.
  • Gent a fost nevoită să treacă de Qarabag, scor 2-1 la general, în play-off-ul pentru calificarea în optimile de finală.

Cine este Gift Orban?

Gift Emmanuel Orban este un atacant nigerian, adus în această iarnă de Gent, de la Stabaek, pentru 3.3 milioane de euro.

• În Jupiler League, Orban are 7 goluri marcate în 5 etape.
  • În Conference League, Orban a înscris 5 goluri în 4 jocuri.

Basaksehir - Gent 1-4 (Januzaj 88/ Orban 31, 32, 34, Cuypers 37)

Basaksehir: Babacan - Lima, Touba, Duarte, Sahiner - Tekdemir, Ozcan, Biglia - Gurler, Okaka, Turuc.
Au mai intrat: Aleksic, Celik, Januzaj, Szysz.
Antrenor: Emre Belozoglu.

Gent: Roef - Castro, Piatkowski, Ngadeu, Torunarigha - Fofana, Kums, De Sart, Hong - Orban, Cuypers.
Au mai intrat: Depoitre, Hauge, Odjidja-Ofoe, Okumu, Samoise.
Antrenor: Hein Vanhaezebrouck.

Afla mai multe despre: gentbasaksehirorban