Germania şi Olanda au terminat la egalitate. Cum se califică România U21 din grupă? Toate calculele şi clasamentul actualgalerie foto

Echipa națională

Reprezentativa de tineret a României a învins, sâmbătă seară, la Budapesta, selecţionata similară a Ungariei, cu scorul de 2-1, într-un meci contând pentru etapa a doua a grupei A de la Campionatul European U21. Tricolorii au revenit după ce maghiarii au deschis scorul în inferioritate numerică. În al doilea meci al zilei, Germania şi Olanda au terminat la egalitate, 1-1.

Victoria României contra Ungariei îi duce pe elevii lui Adrian Mutu, cu un pas mai aproape de o calificare impresionantă dintr-o grupă grea. În al doilea meci al zilei, Germania şi Olanda au terminat la egalitate, 1-1. Olandezii au marcat primii prin Justin Kluivert în minutul 48, dar germanii au egalat pe final prin Nmecha, în minutul 84. În prima etapă a grupelor, miercuri, România a remizat cu Olanda, scor 1-1, iar Germania a învins Ungaria, scor 3-0. Astfel, situaţia din grupă arată în acest moment astfel:

În urma rezultatului înregistrat în partida dintre Germania U21 şi Olanda U21, România se poate califica chiar şi dacă pierde ultimul meci din grupă. Există totuşi condiţii!

• Dacă România pierde cu Germania, ”tricolorii mici” se pot califica dacă Olanda nu câştigă cu Ungaria. În cazul în care formaţia pregătită de Mutu pierde cu Germania, iar Olanda câştigă cu Ungaria, România nu se califică. Dacă ”tricolorii mici” pierd ultimul meci din grupă, Olandei îi este suficient să se impună la un gol diferenţă cu Ungaria şi merge în sferturi
  • Dacă România face egal cu Germania, ”tricolorii” pot merge mai departe chiar dacă Olanda câştigă! Condiţia este ca olandezii să nu marcheze mai multe goluri decât noi
  • Dacă România câştigă contra Germaniei, ”tricolorii” se califică automat, în faza următoare

La 30 martie va avea loc ultima etapă a grupei A, care programează confruntările Germania – România şi Olanda – Ungaria, ambele la ora 19:00. Fazele eliminatorii ale Campionatului European se vor disputa între 31 mai şi 6 iunie. Desfăşurarea meciurilor poate fi urmărită pe site-ul www.telekomsport.ro. Meciurile vor fi de asemenea analizate în emisiunile de profil de pe canalele Telekom Sport.

Afla mai multe despre: adrian muturomânia u21