Gică Hagi, analiză la cald după victoria cu Mioveni: "3 puncte norocoase!". Ce a spus despre Jefte şi şansele la play-off

Farul Constanța

Gică Hagi (56 de ani), managerul Farului, a reacţionat la finalul meciului Farul - CS Mioveni 2-1, din etapa a 10-a din Liga 1.

Reacţia lui Gică Hagi după victoria cu CS Mioveni

Farul a câştigat cu 2-1 meciul jucat pe teren propriu cu CS Mioveni, în Liga 1, iar la finalul partidei "Regele" Hagi şi-a lăudat elevii pentru prima repriză, a spus că punctele sunt cele mai importante, chiar dacă au fost obţinut norocos. Managerul constănţenilor a vorbit în termeni frumoşi despre Jefte, golgheterul Ligii 1, şi a spus că în următoarele luni se va decide în pare parte linia clasamentului de play-off.

"La final 3 puncte norocoase, chiar dacă în prima repriză merităm să câştigăm, dar norocoase şi câteodată fotbalul aşa e. E inspiraţie, vine de undeva şi suntem fericiţi că am luat cele 3 puncte. Pe mine nu mă interesează dacă iau un gol două, important e câte dăm. Chiar dacă şi faza defensivă ne interesează, important este să marcăm goluri.

(n.r. - Jefte) Azi a jucta bine 25-30 de minute. El e periculos, dacă face ce trebuie e foarte periculos. E nouar cu apucături de decar,  combinativ, creează spaţii, ştie fotbal, se asociază bine cu colegii, dar la un moment dat când oboiseşte mai pierde mingi şi sper să îl facem să arate bine şi să îl ducem să fie şi mai bun. asta e roplul lui să marchezwe goluri.

Nu fac calcule, important e să câştigi, să acumulezi puncte. sunt victorii importante. Lunile acestea până în iarnă se decid multe şi speram să avem octombrie bun şi noimebrie bun şi o să fie bine pentru noi. Eu cred că vorbim de un campionat regular şi de un play-off, e greu să vorbim, dar ca să zic ceva şi să nu tac, zic că sunt trei echipe foarte bune care au loturi foarte une, depinde ce fac în teren, CFR Cluj, Steaua (n.r. - FCSB) şi Craiova.

Noi suntem acolo ca orice echipă, care avem loturi bunicele, suntem acolo. Vom fi sus dacă vom face ambele faze foarte bine"
, a spus Gică Hagi, la flash-interviu.

Farul - CS Mioveni 2-1, în Liga 1

Farul Constanţa a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa CS Mioveni, într-un meci din etapa a zecea a Ligii 1.

Au marcat Betancor ’16 şi Ciobanu ‘90+2 pentru învingători, respectiv Rusu ’86 pentru învinşi.

Farul: Aioani - Mladen, Larie, Ghiţă, Dussaut (Pires ’70) – Boboc (De Nooijer ’46), Artean, Purece (Petre ’78) – Ganea (Ciobanu ’70), Beţancor, Pitu (Sali ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

CS Mioveni: Ducan - Oancea, Iacob, Scarlatache, Burnea (Şerbănică ’46)- Panait (Cierpka ’46), Dumitriu, Toma (Coşereanu ’78) – Buziuc (Cristea ’71), Rusu, Sanoh (Blănaru ’59). Antrenor: Alexandru Pelici

Afla mai multe despre: farulgica hagiliga 1reactie