Gică Popescu, cuvinte mari pentru Jefte: ”Am făcut eforturi financiare mari să-l aducem. Victoria e şi a galeriei noastre”

Farul Constanța

Farul Constanţa a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Dinamo, în etapa a VI-a a Ligii I.

Pentru formaţia antrenată de Gheorghe Hagi au punctat Jefte Betancor (de două ori, în minutele 12 şi 53) şi George Ganea în minutul 57. După şase etape, Farul are 11 puncte şi ocupă, momentan, locul 4. Dinamo are 6 puncte şi coboară pe locul 11.

”Meciurile dintre noi şi Dinamo au fost mereu meciuri frumoase. Am făcut un meci bun, am avut multe ocazii şi am marcat acele goluri spectaculoase, cu Betancor în mare formă. O victorie este o victorie, nu scade cu nimic meritele băieţilor noştri, care au alergat foarte mult. Cu siguranţă a fost un gol spectaculos, m-am rugat să intre în poartă când era mingea în aer. Când am luat hotărârea să-l aducem, am făcut anumite sacrificii financiare pe care până acum nu le-am făcut. Am analizat mult această posibilitate, ne plăcea enorm jucătorul şi ne bucurăm că am făcut aceste eforturi.

Avem una dintre cele mai frumoase galerii din Liga 1, ne-au încurajat în permanenţă. Este şi meritul lor. Sunt bucuros că în cinci etape am luat un singur gol şi acela la CFR Cluj. În campionatul trecut primeam multe goluri, la prima eroare adversarul marca. Eu spun întotdeauna că apărarea câştigă titluri. (n.r despre Nicolas, fiul său) Poate să înveţe din experienţa mea. Discutăm despre lucrurile pe care le face bine şi despre ce nu face bine. E la început de drum, trebuie să muncească, pentru că nu este simplu să joci la Farul” a spus Gheorghe Popescu, la finalul jocului.

Afla mai multe despre: gică popescujefte