Giovanni Costantino, după egalul obţinut cu Universitatea Craiova: „Meritam să câştigăm astăzi!”

FC U Craiova

Echipa FCU Craiova a încheiat la egalitate sâmbătă seara, scor 1-1, derby-ul cu Universitatea Craiova, în etapa a 15-a din Superligă.

În minutul 20, Bahassa şi Sidibe au supus poarta lui Laurenţiu Popescu unui adevărat asediu, dar portarul gazdelor a fost la înălţime.

Echipa lui Papură a deschis scorul în minutul 29, când Gurău nu a avut reacţie la reluarea lui Căpăţână din careu şi gazdele au condus cu 1-0 la pauză.

Oaspeţii au egalat în minutul 63, prin Aurelian Chiţu, care a marcat cu o lovitură de cap, din centrarea lui Sidibe.

FCU a rămas în zece oameni din minutul 77, când a fost eliminat Andrea Padula, pentru două galbene primite. La finalul meciului, Giovanni Costantino, antrenorul lui FCU Craiova, a tras concluziile.

„Vreau să-mi felicit jucătorii, au inimă. Avem inimă mare, am arătat-o astăzi. Am avut ghinion cu UTA, astăzi meritam să câştigăm.

Le-am cerut jucătorilor în repriza a doua să centreze, să centreze, să centreze, să centreze. Puteam marca un al doilea gol tot dintr-o centrare.

A fost un derby, dar ne respectăm. E frumos să fie aşa, totul e pe teren. Comportamentul fanilor de la finalul meciului ne face să luptăm. Trebuie remarcat, nu vedem des jucători în peluză după meci.

Nu am înţeles cartonaşul roşu (n.r. primit de Dan Vasilică), nu am înţeles de ce l-a dat”, a spus Giovanni Costantino.

Afla mai multe despre: giovanni costantinofcu craiovauniversitatea craiova