Haaland e de neoprit! Norvegianul a marcat o ”dublă” la primul meci după revenire. Dortmund conduce în Bundesliga

Bundesliga

Erling Haaland a marcat două goluri pentru Borussia Dortmund în partida cu Mainz.

70 de goluri în 68 de meciuri oficiale pentru Erling Haaland la Borussia Dortmund. Norvegianul a marcat ”o dublă” la primul meci după revenirea pe teren. În Bundesliga, super atacantul Borussiei are 49 de goluri în 49 de meciuri jucate pentru Dortmund de când s-a transferat în Germania.

Doar trei jucători din ”fotbalul mare” au fost direcţi implicaţi în acest sezon în zece sau mai multe goluri. Este vorba despre Karim Benzema (16), Erling Haaland (10) şi Mo Salah (10).

Borussia Dortmund a câştigat cu Mainz, scor 3-1. Reus în minutul 3, Haaland în minutele 54 şi 90+4, respectiv Burkardt în minutul 87, au marcat golurile meciului.

Celelalte rezultate ale zilei din Bundesliga:

Freiburg – RB Leipzig 1-1

• Au marcat: Jeong ’64 / Forsberg ’32 (penalti)

• Au marcat: Hofmann ’42 / Mavropanos ‘15

Partidele Bayer Leverkusen – Bayern Munchen şi Augsburg – Arminia Bielefeld se vor disputa duminică.

Borussia Dortmund conduce în clasament, cu 18 puncte (şase victorii, două înfrângeri). Pe locul doi se află Bayern Munchen, cu 16 puncte (şapte jocuri), iar pe trei este Bayer Leverkusen, care are tot 16 puncte.

Afla mai multe despre: erling haalandbundesligaborussia dortmund