”Hagi este un şmecher, un vulpoi bătrân”. Anghel Iordănescu, după ce Farul a bătut-o pe Rapid în Giuleşti

Farul Constanța

Echipa campioană a României, Farul Constanţa a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Rapid Bucureşti, în primul meci din play-off-ul Superligii.

Reacţia lui Anghel Iordănescu după Farul - Rapid

Farul a deschis scorul în minutul 23, când Grameni a centrat perfect pentru Louis Munteanu şi acesta a înscris din careu. Constănţenii au trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 32, când Vînă a încercat să îl dribleze pe portarul Aioani, însă nu a reuşit. Oaspeţii au făcut totuşi 2-0 în minutul 55, prin Louis Munteanu, care a marcat din pasa lui Ionuţ Cojocaru.

După cinci minute Albion Rrahmani a ratat pentru Rapid, trimiţând peste poartă, iar în minutul 67 Răzvan Oaidă i-a lăsat pe giuleşteni în zece, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

Ionuţ Vînă a trimis în bară, în minutul 78, dar gazdele au primit un penalti trei minute mai târziu – Rivaldinho lovindu-l pe Paul Iacob, în careu, şi Albion Rrahmani a transformat reducând din diferenţă. Gazdele nu au reuşit însă să egaleze şi Rapid începe play-off-ul cu o înfrângere.

• În clasamentul play-off-ului FCSB este lider cu 32 de puncte, Rapid ocupă locul secund, cu 28 de pucte, iar Farul se află pe poziţia a patra, cu 25 de puncte.

Anghel Iordănescu a urmărit partida şi l-a numit ”smecher” pe Hagi pentru cum a ştiut să gestioneze presiunea din Giuleşti.

"Sunt trei puncte mari pentru Farul şi Gică Hagi, dar trei puncte şi mai mari pierdute de Rapid, care are obiectivul pe care îl ştiţi şi spera sau spera până la acest meci să atingă în mare obiectiv.

Meciul se rezumă simplu. Hagi este un şmecher, un vulpoi bătrân. A ştiut să taie presiunea pe care presiunea o pune asupra echipei lui.

Este pentru prima dată când am vazut Rapidul fără posesie. Pot să spun că naşul (n.r. - Gică Hagi) i-a făcut cel mai frumos cadou finului (n.r. - Gigi Becali), care înseamnă campionatul", a spus Anghel Iordănescu la finalul meciului din Giuleşti.

Echipele care au evoluat:

• RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu (Borza 70) – Hromada (Petrila 46), Hasani (Al. Albu 46), Oaidă – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye), A. Rrahmani, Papeau (Burmaz 63). ANTRENOR: Cristiano Bergodi
  • FARUL: Buzbuchi – K. Boli, M. Popescu, Gustavo Marins (Al. Stoian 89), Cr. Ganea - Vînă, Queiros, Grameni (Dănuleasa 89) - R. Deaconu (Kiki 70), L. Munteanu (Rivaldinho 75), I. Cojocaru (Andronache 75). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Afla mai multe despre: farulrapidiordănescuhagi