Hagi, fericit pentru victorie, dar supărat pe jucători: "N-au adus nimic. Punctul nostru slab". "Regele", despre Omoh, Ronaldo Deaconu şi Edi Iordănescu

Farul Constanța

Gică Hagi (57 de ani), managerul tehnic al Farului, a vorbit la flash-interviul de după Farul - FCU Craiova 3-2 şi s-a declarat mulţumit de victorie, dar a spus că e supărat pe jucătorii care au intrat pe parcursul partidei. L-a lăudat pe Omoh, a vorbit despre transferul lui Ronaldo Deaconu şi despre numirea lui Edi Iordănescu la echipa naţională.

Farul a câştigat cu 3-2, pe teren propriu, împotriva celor de la FC U Craiova, însă elevii lui Gică Hagi şi-au făcut meciul greu pe final, după ce au condus cu 3-0. "Regele" a spus, la flash-interviu, că e mulţumit de meciul făcut de elevii săi până în minutul 60, a mărturisit că e supărat pe jucătorii care au intrat pe parcurs pentru că nu au adus nimic.

"Regele" a anunţat că vor urma transferuri la Farul, l-a lăudat pe Michel Omoh, care a reuşit o dublă la debutul său într-un meci oficial pentru constănţeni, a vorbit despre transferul lui Ronaldo Deaconu şi despre numirea lui Edi Iordănescu selecţioner la naţionala României, care urmează să fie oficializată marţi, 25 ianuarie.

"Un meci foarte bun, până în minutul 60 am jucat un fotbal nu foarte bun, extraordinar, am marcat 3 goluri. După aceea au venit schimbările, jucătorii care au intrat nu adus nimic din păcate şi a intrat puţină confuzie în echipă. Au venit şi golurile şi ne-am făcut meciul dificil, dar merităm victoria.

Au avut şi ei ocaziile lor, şi noi am avut ocazii, şi în repriza a doua am avut mai multe ocazii ca în prima repriză, dar jucătorii au tratat individual, toţi se gândeau numai la gol şi toate acţiunile noastre s-au terminat greşit, ultima paşă, şutul.

Când ai 3 la 0 la pauză, normal că cu toţii în vestiar am vrut să fim la fel de serioşi în repriza a doua, dar nu cred că cele 15 minute au contat. Am jucat bine până au venit schimbările să zicem că nu am fost eu inspirat, dar nici ei nu au adus plusul, n-au adus ce trebuie să aducă. Acesta este punctul slab al nostru, schimabrile, le-am zis şi lor în vestiar, sunt foarte nemulţumit de cei care au intrat, de toţi.

(n.r. - despre Omoh) E un număr 10, e un jucător valoros, are putere, are tehnică, chiar dacă juca la echipe care se băteau la retrogradare, acum a venit la o echipă care joacă fotbal şi dacă se pune la punct fizic poate să facă diferenţa în fiecare meci.

(n.r. - despre Ronaldo Deaconu) Poate, nu ştiu, voi ştiţi mai bine, văd că l-aţi dat transferat unii. Noi din când în când căutam ce avem nevoie. Sunt chestii interioare, dacă vrem, dacă se poate, dacă el doreşte. Sunt lucruri interne în care se negociază şi e oficial când el semnează cu noi.

(n.r. - Mai vin jucători?) Da, da, da! Tineri sau chiar cu experienţă, care îmi plac mie 31:31

(n.r. - despre Edi Iordănescu) La câte s-au întâmplat e bine să lăsăm pe ei să vorbească, pe cei care au semnat, să ne zică ce şi apoi bineînţeles că noi, pentru oricine, suntem cu inima. Şi eu, şi tu şi oricare roman e cu inimă. Orice antrenor care vine să fie inspirat, să facă o echipă competitivă şi să califice, ca alea aduc fericire şi toţi vrem să fim fericiţi. Oricare antrenor e acolo, din toată inima îi doresc succes", a spus Gică Hagi, la flash-interviu, la Telekom Sport.

Farul - FCU Craivova 1948 3-2, în Liga 1

Farul Constanţa a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-0), echipa FC Universitatea Craiova 1948, în ultimul meci al etapei a XXII-a a Ligii 1 Casa Pariurilor.

Pentru Farul au marcat Omoh '5, '45 şi Jefte '32, iar pentru FC U Craiova au punctat Compagno '52 şi Asamoah '89.

Farul: Aioani – Boboc (Mladen '59), Larie, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu (Radaslavescu '66), Artean, Grameni – Purece (Romario '59), Jefte Betancor (Moldoveanu '87), Omoh (Ganea '59). Antrenor: Gheorghe Hagi

FCU Craiova: Popa – Negru (Sidibe '65), Kovacic Diallo, Huyghebaert – Achim (Pop '46), Asamoah – Marquet (Compagno '46), Van Durmen, Baeten – Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli

Rezerve: Mogoşanu, Paramatti, Buşu, Albu, Popa, Bauza, Ondan, Sidibe, Compagno

Cartonaşe galbene: Romario '60, Aioani '90+2 / Sidibe '79

Afla mai multe despre: gica hagifarultransferurimecironaldo deaconuomohedi iordanescu