Halep a renunţat la participarea în proba de dublu de la Wuhan, după accidentarea suferită

Simona Halep

Simona Halep s-a retras şi de pe tabloul de dublu al turneului de la Wuhan, probă în care făcea pereche cu Raluca Olaru.

Româncele ar fi urmat să evolueze în optimi cu perechea Yingying Duan/Veronica Kudermetova (China/Rusia). Favoritele numărul 8 merg astfel în sferturi fără să joace.

Simona Halep, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 4, a abandonat, miercuri, partida contra Elenei Ribakina din Kazahstan, locul 50 WTA, beneficiară a unui wild card, din optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Wuhan.

Halep s-a accidentat la spate în ghemul al nouălea, la scorul de 4-4. Ea a cerut time-out medical, în pauza de la 4-5. Românca a început ghemul al zecelea, dar nu a putut servi normal şi s-a retras, la 30-30, după vreo 42 de minute de joc şi cinci minute de îngrijiri medicale.

Afla mai multe despre: halep