Handbal masculin | CSM Bucureşti s-a calificat în optimile EHF European Cup după ce a trecut de turcii de la Spor Toto SC

Handbal

CSM Bucureşti s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, duminică, după ce a trecut de echipa turcă Spor Toto SC, cu scorul de 38-28 (19-11), în manşa a doua din turul al treilea, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală.

CSMB se impusese şi în prima partidă, de la Ankara, cu 33-27. Primul sfert de oră al partidei de la Bucureşti a fost destul de echilibrat, dar apoi ''trigrii'' s-au desprins pe tabelă, de la 10-8 (15) la 14-8 (20), pentru ca al pauză avansul gazdelor să fie de opt goluri, 19-11.

În repriza secundă, CSM a avut un ecart maxim de 11 goluri, 27-16 (40), 34-23 (55), 35-24 (56), 36-35 (57), 37-26 (59), scorul final fiind 38-28.

Pentru CSM au înscris Raul Nantes Campos 9 goluri, Srdjan Predragovic 5, Chike Osita Onyejekwe 4, Nicolae Cristian Ungureanu 4, Viorel Fotache 4, Marko Davidovic 4, Alexandru Mihai Tărîţă 3, Henrique Selicani Teixeira 4, Adrian Rotaru 1.

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Sener Can 6, Tugberk Catkin 4, Veli Kara 3, Ibrahim Ucdag 2, Yigit Eroz 2, Alp Eren Pektaş 2, Can Celebi 2, Atakan Sirin 2, Emre Keskin 2, Durmus Ali Tinkir 1, Sarp Seymen 1, Mevlut Kaan Gunay 1.

Meciul a fost arbitrat de kosovarii Ilir Bytyqi şi Syart Kasapi, iar delegat EHF a fost românul Horaţiu Cristian Belu.

În urmă cu o săptămână, Minaur Baia Mare s-a calificat în optimi după o dublă victorie în deplasare cu ciprioţii de la Parnassos Strovolou, 28-25 şi 29-24.

Afla mai multe despre: handbal