HBC Nantes şi Montpellier HB vor juca finala Ligii Campionilor la handbal masculin, în direct pe Telekom Sport

Handbal

Echipele franceze de handbal masculin HBC Nantes şi Montpellier HB vor disputa finala Ligii Campionilor, după ce au învins sâmbătă, în semifinalele Turneului Final Four de la Koln, formaţiile PSG Handball, respectiv pe deţinătoarea trofeului, HC Vardar.

În prima semifinală a zilei, HBC Nantes a învins pe PSG Handball, cu 32-28 (17-14).

A doua semifinală a avut-o câştigătoare pe Montpellier HB, cu deţinătoarea trofeului, HC Vardar, scor 28-27 (14-11).

Astfel, duminică, de la ora 16.15, se vor duela pentru medalia de bronz învinsele PSG Handball şi HC Vardar, iar pentru trofeu vor lupta formaţiile HBC Nantes şi Montpellier HB, de la ora 19.00.

În sezonul 2017-2018 al Ligii Campionilor la handbal masculin a participat şi campioana României, Dinamo Bucureşti, care nu a trecut însă de faza grupelor, având un bilanţ de o victorie şi nouă înfrângeri (2 puncte, locul 6 în grupa C).

În 2017, trofeul a fost cucerit de HC Vardar, care a învins PSG Handball, cu 24-23 (11-12), în finala F4 de la Koln.

Afla mai multe despre: montpelliernantes