Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au revenit în Top 10 ATP la dublu după ce au câştigat US Opengalerie foto

Tenismenii Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, câştigătorii ultimei ediţii a US Open, au urcat de pe locurile 27-28 pe locurile 9-10 în clasamentul ATP al probei de dublu.

Tandemul româno-olandez a urcat de pe locul 8 pe locul 3 în clasamentul Race, cu 4.575 de puncte, obţinând calificarea pentru Turneul Campionilor, care va avea loc la Londra, în luna noiembrie..

Florin Mergea a urcat şi el în clasamentul probei de dublu, de pe locul 50 pe 46, după ce a câştigat turneul ITF de la Braşov. Noul partener al lui Mergea, Adrian Barbu, a urcat 129 de poziţii, până pe locul 520.

La simplu, Marius Copil a urcat de pe locul 87 până pe locul 83, cu 622 de puncte.

În vârful ierarhiei de simplu masculin, spaniolul Rafael Nadal, câştigătorul US Open, conduce în clasament, cu 9.465 de puncte. Elveţianul Roger Federer a urcat pe locul 2, cu 7.505 puncte, iar britanicul Andy Murray a coborât pe locul 3, cu 6.790 de puncte.

Afla mai multe despre: horia tecaujean julien rojertenisus openitfbrasovflorin mergeaturneul campionilor