„Îmi cer scuze pentru că mi-am pus mâinile pe faţa lui”. Primul fotbalist din Germania, taxat că nu respectat noile reguli | VIDEO

Bundesliga

Fotbalistul echipei Hertha Berlin, Dedryck Boyata, şi-a cerut scuze după ce, la un meci de sâmbătă din Bundesliga, a pus mâinile pe chipul colegului său Marko Grujic, nerespectând recomandările de distanţare fizică.

“Nu a fost un sărut şi nici o manifestare de bucurie. Îmi cer scuze pentru că mi-am pus mâinile pe faţa lui Marko Grujic. Îi spuneam instrucţiuni cu privire la o fază fixă. Categoric trebuie să fim atenţi acum că jucăm în această situaţie. Trebuie să ne adaptăm felul în care jucăm sau ne bucurăm”, a notat Boyata pe Instagram.

It wasnt a Kiss, neither a Celebration. I apologize for putting my hands on @grujicmarko face. I was giving him instructions about a set piece. We must definitely be careful now that we play under this situation. We have to adapt our way to play or celebrate. @herthabsc

O postare distribuită de Dedryck Boyata (@dedryck.boyata) pe

Sâmbătă, presa internaţională a scris că jucătorii echipei Hertha Berlin nu au respectat recomandările de distanţare fizică atunci când s-au bucurat la un gol, la meciul din deplasare cu Hoffenheim, însă potrivit ligii germane acest lucru nu le va atrage sancţiuni. L’Equipe a notat că la partida Hoffenheim – Hertha, scor 0-3, Dedryck Boyata l-a sărutat pe obraz pe colegul său Marko Grujic, după primul gol.

Hertha Berlin a învins în deplasare Hoffenheim, scor 3-0, într-un meci din etapa a XXVI-a a campionatului Germaniei, prima de după o pauză de două luni cauzată de pandemia de coronavirus. Au marcat Akpoguma ’58 (autogol), Ibisevic ’60 şi Cunha ’74.

Afla mai multe despre: bundesligacoronavirus