Încă o româncă în sferturi la Budapesta. Irina Begu, victorie fără emoţii în faţa Evgheniei Rodina

Irina-Camelia Begu, locul 72 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Budapesta, cu premii de 250.000 de dolari.

Begu a învins-o în turul doi pe sportiva din Rusia Evghenia Rodina, locul 71 WTA, scor 6-2, 6-3, într-o oră şi 17 minute.

În sferturile de finală, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Marketa Vondrousova (Cehia, 81 WTA) – Anna Blinkova (Rusia, 105 WTA).

În sferturi la Budapesta este calificată şi Sorana Cîrstea, numărul 108 mondial, care va juca împotriva Anastasiei Potapova (87 WTA). Premiul pentru participarea în runda a treia este de 6.175 de dolari şi 60 de puncte.

Afla mai multe despre: rodinairina begutenis