Înfrângere în două seturi în finala de la Beijing. Halep rămâne cu locul 1 WTA şi cu un singur trofeu în 2017

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a pierdut finala de la Beijing, după ce a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 7-6 (3), de Caroline Garcia, locul 15 WTA. În ciuda acestui eşec, Simona Halep va deveni, începând de luni, noul lider din clasamentul WTA.

După finalele pierdute de la Roland Garros şi de la Cincinnati, Simona Halep a mai ratat un trofeu. Românca a fost învinsă de Caroline Garcia în ultimul act de la Beijing, scor 4-6, 6-7 (3), într-un meci care a durat aproximativ două ore. A fost prima victorie obţinută de franţuzoaică din trei meciuri directe jucate cu Halep.

Românca se poate consola cu locul 1 WTA, poziţie pe care va urca începând de luni, cu 650 de puncte în clasament, dar şi cu un cec în valoare de 636.300 de dolari. Astfel, turneul de la Madrid este singurul câştigat de Simona Halep în 2017.

DESFĂŞURAREA PARTIDEI:

Simona Halep - Caroline Garcia 4-6 / 6-7 (3-7)

Caroline Garcia o învinge pe Simona Halep într-o oră şi 54 de minute, scor 6-4, 7-6 (3)

GAME >> Simona Halep îşi face serviciul şi împinge setul secund în tie-break

GAME >> Garcia vine la un singur game distanţă de trofeul de la Beijing: 6-5

GAME >> Halep serveşte bine şi egalează în setul secund. S-a intrat în "prelungiri"

GAME >> Se merge perfect în setul secund. Niciun break, iar Garcia conduce 5-4

GAME >> Game alb pentru Simona: 4-4

GAME >> Simona Halep ratează 9 mingi de break, iar Caroline Garcia îşi face serviciul

GAME >> Românca ţine pasul şi nu cedează. Îşi face propriul serviciu şi egalează, 3-3

GAME >> Caroline Garcia joacă perfect. Are şapte game-uri consecutive pe propriul serviciu şi conduce cu 3-2

GAME >> Halep ţine pasul şi egalează în setul secund, 2-2

GAME >> Franţuzoaica joacă fără greşeală pe propriul serviciu: 2-1

GAME >> Simona Halep îşi face serviciul şi egalează situaţia în al doilea set

GAME >> Garcia continuă evoluţiie bune şi face 1-0 în setul secund

PRIMUL SET

BREAK >> Simona Halep îşi pierde serviciul, iar Garcia închide setul după 45 de minute

GAME >> După mult timp, Garcia are probleme pe propriul serviciu. Până la urmă, franţuzoaica duce scorul la 5-4

GAME >> Halep îşi face cu greu serviciul, însă egalează în primul set, 4-4

GAME >> Franţuzoaica e sigură pe propriul serviciu, nu greşeşte şi duce scorul la 4-3