Ionuţ Radu fost titular în poarta lui Inter, în partida cu AS Roma. Românul a fost învins de Henrikh Mkhitaryan VIDEO

Serie A

Ionuţ Radu (23 de ani) a fost titular la Internazionale Milano în partida de campionat cu AS Roma. Formaţia gazdă s-a impus cu scorul de 3-1 prin golurile lui Brozovic, Vecino şi Lukaku.

Ionuţ Radu a fost învins în minutul 31 de armeanul Henrikh Mkhitaryan. El a fost aproape să intervină în faţa atacantului Romei, dar nu a putut respinge şutul expediat de fotbalistul armean.

Noua campioană a Italiei a marcat de două ori în primele 20 de minute. Brozovic a deschis scorul. Apoi, Lukaku i-a aşezat excelent mingea lui Vecino, iar uruguayanul a înscris. Radu a fost doar spectator la torpila lui Dzeko din actul secund, însă Roma a avut ghinion. Până la urmă, Inter a mai marcat o dată. Lukaku a înscris golul cu numprul 22, iar Inter - Roma s-a încheiat 3 la 1.

• Inter: Ionuţ Radu - Skriniar, Ranocchia, DAmbrosio - Darmian, Barella, Brozovic, Vecino, Perisic - Lukaku, Sanchez
  • AS Roma: Fuzato - Karsdorp, Mancini, Kumbulla, Santon - Darboe, Cristante - Pedro, Pellegrini, Mkhitaryan - Dzeko

Final. Inter s-a impus cu scorul de 3-1

Min 90. Gol marcat de Inter. Romelu Lukaku marchează pentru 3-1

Min 31. Gol Roma! Mkhitaryan marchează pentru echipa oaspete. Radu atinge mingea, dar nu poate să respingă decisiv.

Min 21. Gol Inter. Matias Vecino face 2-0, după ce finalizează cu calm, pe lângă portar

Min 11. Gol Inter. Marcelo Brozovic deschide scorul pentru campioana Italiei

Min 7. Dzeko trage, dar şutul său nu-i pune probleme lui Radu, care reţine

Min 1. A început meciul

Gazzetta dello Sport anunţă că goalkeeper-ul Ionuţ Radu va apăra din primul minut poarta campioanei Italiei.

Radu a primit şanse la Inter şi în meciul trecut. Portarul român a fost introdus pe teren în repriza secundă din partida cu Sampdoria, scor 5-1. Italienii anunţă că diseară va fi titular!

Echipa probabilă:

Inter: Radu - Skriniar, Ranocchia, D Ambrosio - Darmian, Barella, Brozovic, Vecino, Perisic - Llukaku, Sanchez

Acesta a fost primul meci oficial jucat de Ionuţ Radu pentru Inter, după cel din mai 2016, când românul a evoluat timp de 18 minute împotriva lui Sassuolo.

• 7 milioane de euro este cota de piaţă a lui Ionuţ Radu, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com

Radu are, până la momentul actual, 52 de meciuri în Serie A!

Ce a spus internaţionalul român după primul meci la Inter din actualul sezon:

„Ştiam şi nu ştiam că voi intra în acest mci. Era ceva în aer, presimţisem ceva, eu am fost mereu pregătit. Sunt de mult timp aici şi sper să am ocazia să joc mai mult.
Aşa că nu a fost un an rău. Aşteptam de mult timp acest moment. Dar sunt împreună cu mulţi campioni şi muncesc ca să ajung ca ei.

Cred că am progresat în ultima vreme, am fost impresionat de ambiţia şi dorinţa de luptă, esenţiale la acest nivel”
, a spus Ionuţ Radu, vizibil emoţionat, după meciul dintre Inter şi Sampdoria.

Afla mai multe despre: interionut raduserie a